Towards a critical sociology and political economy of public finance
Kamu maliyesinin eleştirel sosyolojisine ve ekonomi politiğine doğru
  1. Tez No: 277684
  2. Yazar: CEYHUN GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAŞİM KÖSE, PROF. DR. HASAN ÜNAL NALBANTOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Bu tezin kamu maliyesi üzerine incelemesi iki eksen üzerinden ilerler. Birincisi, tez kamu maliyesine ontolojik bir bakış geliştirmeyi amaçlar. Buna göre kamu maliyesi devlet ve toplum arasında somut bir siyasal ilişki olarak tanımlanmaktadır. Eleştirel sosyolojik ve ekonomi politik perspektiften kamu maliyesine dair siyasal ve tarihsel bir değerlendirme sunan tez bu tanımın bileşenlerini (kamu, siyasal olan vd) sosyal ve siyasal teorideki ilgili tartışmalarla ilişkilendirir. Bu doğrultuda, neoklasik maliye teorilerinin siyaseti ortadan kaldıran geleneksel uyum-perspektifi `kamu maliyesi' yerine `polis maliyesi' olarak adlandırılarak eleştirilmektedir. İkinci olarak, tez Osmanlı İmparatorluğu da dâhil 15.-19. yüzyıllar arası maliye düşünce tarihini inceler. Bir bütün olarak bakıldığında, tez ele aldığı konularla ?mali sosyoloji? çalışma alanına eleştirel sosyolojik ve ekonomi politik perspektiften katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The exploration of this thesis on public finance proceeds on two axes. First, it aims at developing an ontological perspective to public finance. Accordingly, public finance is defined to be the concrete political relation between the state and society. The thesis that presents a political and historical evaluation of public finance from a critical sociological and political economy approach associates the components of this definition such as public, the political etc. with the relevant debates in social and political theory. In line with this, the traditional harmony-perspective of neoclassical public finance theories, which is ignorant of the political, is criticized, calling it as `police finance? instead of `public finance?. Secondly, the thesis explores the history of fiscal thought between the 15th-19th centuries with special reference to the Ottoman Empire. All in all, with these topics this thesis aims at making a contribution to the field of ?fiscal sociology? from a critical sociological and political economy approach.