Impact of europeanization of Turkish energy policies on Turkey-EU relations
Türk enerji politikalarının Avrupalılaşmasının Türkiye-AB ilişkilerine olan etkisi
  1. Tez No: 277693
  2. Yazar: SENEM GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZGEHAN ŞENYUVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tezin amacı; Türk enerji politikalarındaki Avrupalılaşmanın Türkiye-AB ilişkilerine olan etkisini incelemektir. Bu amaca yönelik olarak tezde; Türk enerji politikalarındaki değişimi Avrupalılaşma ve dış politikanın Avrupalılaşması kavramlarıyla incelenmiştir. Bunu yaparken öncelikle AB enerji politikaları ve AB'nin dünyadaki enerji üretim ve tüketim konumları karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır. İkinci olarak, enerji üreten ve tüketen ülkelerin tam ortasında yer alan Türkiye'nin enerji politikaları jeopolitik çerçevede incelenmiştir. Türk enerji politikaları ve AB enerji politikaları arasındaki ilişki incelenirken; Türk enerji politikalarının hangi bağlamda Avrupalılaştığı ve bu durumun Türkiye'nin üyelik sürecine olası etkileri açılarından ele alınmıştır: Türkiye'nin enerji politikalarındaki Avrupalılaşma tartışılırken Radaelli'nin Avrupalılaşma tanımı dikkate alınmıştır. Literatür taraması ve yapılan mülakatlar göstermiştir ki Türkiye'nin Avrupalılaşma süreci enerji politikaları üzerinde çarpan etkisi yaratmıştır. Fakat enerji politikalarındaki mevcut değişikliğin üyeliğe olan etkisi konusunda fikir ayrılığı mevcuttur. Bu konudaki tartışmalar dikkatli ve dengeli bir dille anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the impact of Europeanization of Turkish energy policies on Turkey-EU relations. In order to do so, the thesis focuses mainly on Europeanization as a concept and Europeanization of foreign policy as important features in explaining the changes in the Turkish energy policies. While doing so, first this study tries to explore the European Union energy policies and make an overview of the EU energy production and consumption situation within the energy distribution of the world. Second, the study looks through the Turkish energy policy framework and provides a portrait of Turkey as a key player between energy producer and consumer countries. Also, the relation of Turkish energy policy and EU energy policy are evaluated with respect to the questions: ?to what extent Turkish energy policies are Europeanized? And what are the possible impacts of Turkish energy policies and their Europeanization of Turkey?s quest for the membership?? For the first question Europeanization is discussed mainly by Radaelli?s definition. The review of the literature and the interviews show that Turkey has contributed much to its Europeanization process regarding the energy policies, and Turkish energy policy making reveal distinctive characteristics of Europeanization. However, for the second question, studies exhibit that there is a discrepancy of ideas among scholars and it is important to counterbalance them properly.