The effects of self-control and social influence on academic dishonesty: An experimental and correlational investigation
Öz denetim ve sosyal etkilerin akademik usulsüzlüğe etkileri: Deneysel ve corelasyonel bir araştırma
  1. Tez No: 277694
  2. Yazar: CANAN COŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖNER-ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma deneysel ve korelasyonel yöntemler izleyerek usulsüz ve etik olmayan davranışın incelenmesinde bağlamsal ve eğilimsel bakış açılarını birlikte ele almayı hedeflemiştir. Diğer bir deyişle bu çalışma, anlık öz denetim ve sosyal etkilerin kopya çekmeye etkisini araştırmak ve eğilimsel öz denetim ile uydumculuğun geçmiş akademik usulsüzlük davranışlarıyla ilişkilerini incelemiştir.İki öncül çalışma gerçekleştirilmiştir. Bunlardan ilkinde çalışmaya yönelik değişkenlerin ölçülmesi için Türkçe'ye çevirilen dört ölçeğin güvenirlik çalışması amacıyla 230 lisans öğrencisi ile bir pilot çalışma yapılmıştır. Dört ölçeğin de uygun güvenirlik katsayılarına sahip olduğu bulunmuştur. İkinci öncül çalışma, yeniden yazma görevi (öz denetim tüketimi ve nötür öz denetim) ve norm nüfuzu (kopya çekmeye, çekmemeye veya bir arkadaşla buluşmaya karar verme) olarak adlandırılan ve ana çalışmada kullanılacak olan deneysel manipülasyonların etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ana çalışma 87 lisans öğrencisi ile yürütülmüştür. Korelasyonel sonuçlar düşük öz denetimin ve sosyal etkiye yatkınlığın akademik usulsüzlüğü yordamada önemli faktörler olduğuna işaret etmiştir. Deneysel sonuçlar grupların kopya çekme seviyesi ve kopyacı sayısı açısından öz denetim bağlamında anlamlı farklılık göstermediğini fakat kopya çekme normuna tabi olan katılımcı gruplarda daha yüksek seviyede kopya çekildiğive daha fazla kopya çeken katılımcı olduğu yönünde norm manipülasyonunun kopya çekme üzerinde etkisi olduğunu göstermiştir. Çalışmanın teorik ve pratik katkıları ile ileriki çalışmalara katkısından bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to integrate situational and dispositional perspectives on the investigation of unethical and dishonest behavior through an experimental and a correlational study. More explicitly, the current study explored the effects of state self-control and social influence on cheating, and investigated the trait self control and conformity as predictors of academic dishonesty.Two preliminary studies were conducted. First, a pilot study with 230 undergraduate students was conducted to assess the reliability of the Turkish versions of the four scales intended to measure the constructs of interest. All four scales were found to have sufficient reliabilities. A second preliminary study was conducted to observe and to ameliorate the effects of two manipulations constructed for the main study, namely the rewriting task (depletory versus neutral) and the norm induction (deciding to cheat, not to cheat or to meet with a friend after the study). The main study was conducted with 87 undergraduate students. Correlational results underlined the importance of low self-control and high susceptibility to social influence as predictors of past behavior of academic dishonesty. Experimental results revealed that first, groups? cheating levels and cheater frequencies did not differ as a function of ego depletion while they differed as a function of norm induction in that `cheat? norm groups had higher levels of cheating and higher frequencies of cheaters than `not cheat? and neutral norm groups had. The implications of the study for theory, practice, and future research are discussed.