The effects of transition to modern banking and 2008 global financial crisis on the efficiency of the Turkish banking sector
Modern bankacılığa geçiş ve 2008 küresel finansal krizin Türk bankacılık sektörünün verimliliği üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 277692
  2. Yazar: MUSTAFA ONUR SAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM DAYIOĞLU TAYFUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, Türk bankalarının 2002-2009 döneminde geleneksel bankacılıktan modern bankacılığa geçişinin ve 2008 küresel finansal krizinin Türk bankacılık sektörünün verimliliği üzerindeki etkilerini ölçmektedir. Türk Bankacılık sektörünün verimliliğindeki değişimi ölçmek için veri zarflama analizi kullanılarak Malmquist Toplam Faktör Üretkenlik Endeksi oluşturulmuştur. Çalışma aynı zamanda girdi ve çıktıları iki farklı yaklaşımla tanımlamayarak verimlilik ölçümünün girdi ve çıktı tanımlarındaki değişime hassasiyetini ölçmektedir. Yaklaşımlar arasındaki temel fark mevduat ve mevduat dışı fonların girdi veya çıktı olarak kullanılmasıdır. Her iki yaklaşım da Türk bankacılık sektörünün verimliliğinin değerlendirmeye konu dönem içerisinde arttığını ve 2008 küresel finansal krizinin Türk bankacılık sektörünün verimliliğini olumsuz etkilediğini teyit etmektedir. Sonuçlar, modern bankacılığa geçiş sürecinde 2001 finansal krizi öncesinde ileri seviyelere gelmiş olan bankaların, ortalamanın üzerinde artışı sağladıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis measures the effects of transformation of Turkish banks from a ?traditional? one to a ?modern? one over the period 2002-2009 and 2008 global financial crisis on efficiency of Turkish banks. Malmquist Total Factor Productivity Index is constructed using data envelopment analysis to measure the efficiency change in Turkish banking sector. The paper also analyzes the sensitivity of efficiency measures to different descriptions of inputs and outputs by employing two different approaches to describe the inputs and outputs of a bank. The major difference between the approaches is the use of deposits and non-deposit funds as input or output. Both confirm that the efficiency of the Turkish banking sector had increased over the period under examination and 2008 global financial crisis had adversely affected the efficiency of Turkish banks. The results show that the banks which had advanced in transformation before 2001 financial crisis had experienced higher increments in efficiency than the average rates.