Secrets and revelations: An ethnographic study of the Nusayri community in the Karaduvar district of Mersin
Sırlar ve ifşalar: Mersin?in Karaduvar mahallesi Nusayrileri üzerine etnografik bir çalışma
  1. Tez No: 277696
  2. Yazar: MUHARREM ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKAN ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Mersin'in Karaduvar mahallesinde yaşayan Nusayri cemaatinin etnografik bir sunumunu yapmak, belli gizli dinsel öğretileri ve dini ritüelleri nasıl sürdürdüklerini Nusayrilik inancının yeniden üretilmesinde ve diğer topluluklarla olan etkileşim sürecinde topluluk içinde yaşanan tartışmaları ortaya koymaktır. Karaduvar'da yapılan saha araştırması yanında, Nusayri ezoterik (batınî) bilgisinin ve gizli ritüellerinin ifşa edilmesinde yaşanan tartışmaları daha geniş boyutta açıklamak için Nusayriler tarafından oluşturulan iki sanal topluluk araştırılmıştır. Saha araştırmasından elde edilen veriler iki ayda tamamlanmış ve sanal topluluklar üzerine olan araştırma ise on iki ay sürmüştür.Araştırma sonuçları göstermektedir ki; Nusayri dinsel bilgisinin ve ritüellerinin gizlenmesi Nusayri topluluğu ve dini ritüel pratikleri varlığının sürdürülmesinde tarihsel olarak önemli bir rol oynarken, sırların kısmî olarak ifşa edilmesi yaygınlaşmakta ve önemli bir kesim tarafından da kabul edilebilmektedir. Hem Nusayri topluluğunun kendi iç dinamikleri ve hem de Türkiye'deki sosyo-politik durum bağlamında bu kısmî ifşa süreci devam etmektedir. Bu süreçte, Nusayri şeyhleri ve mensupları arasında süren müzakereler neticesinde sosyal gizlilik artarak ifşa edilirken, ezoterik gizlilik büyük ölçüde devam ettirilmektedir. Gizliliğin kısmî ifşası çoğunlukla üniversitede okuyan, üniversite mezunu olan, memleketi dışında yaşayan özellikle genç kuşak ve aydın kesim tarafından desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to present an ethnographic study of the Nusayri community in the Karaduvar district of Mersin to examine how it negotiates maintaining religious teachings and practices secret in the process of interacting with other communities and reproducing Nusayri belief. In addition to ethnographic field research in Karaduvar, two virtual communities that Nusayris frequent were studied to examine the negotiations on the revelation of Nusayri esoteric knowledge and secret ritual practices. The ethnographic data were collected during two months of fieldwork in Karaduvar and twelve months of online study of two virtual communities.Research findings show that although the intentional concealing of Nusayri religious knowledge and ritual practices have historically played an important role in the survival of the Nusayri community and belief, partial revelation of secrets are becoming more common and acceptable. Both the internal dynamics of the Nusayri community and the socio-political context in Turkey have contributed to this process. The result of the continuous negotiations among Nusayri sheikhs and followers is that while social secrecy is increasingly revealed, esoteric secrecy is maintained to a large extent. The dosclosure of secrecy is particularly supported by younger generations, university graduates, Nusayri intelligentsia, and those Nusayris who live outside of their hometown.