European Union citizenship and its impacts on the formation of european political identity
Avrupa Birliği vatandaşlığı ve Avrupa politik kimliğinin inşasındaki etkileri
  1. Tez No: 277697
  2. Yazar: NEVAL KOLSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NURİ YURDUSEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez Avrupa Birliği Vatandaşlığı'nın, Avrupa politik kimliğinin gelişimsürecindeki etkilerini değerlendirmektedir. Maastricht Anlaşması ile AvrupaBirliği Vatandaşlığı'nın ilan edilmesiyle süregelen tartışmalara taze bir solukgelmiş ve yeni bir vatandaşlık tarzı literatürdeki yerini almıştır. Avrupa BirliğiVatandaşlığının çekirdeğini oluşturan ?İşçilerin serbest dolaşımı hakkı ? dahasonra gelecek olan haklar için öncü bir nitelik sağlamıştır. Zaman içersindevatandaşlara verilen hakların sayısı artmış, kapsamları genişletilmiştir .1950'lerden günümüze AB Vatandaşlığı evrimini sürdürmüş ve bu süreçiçersinde ?Ortak Pazar vatandaşlığı? olarak anılmaktan çıkıp siyasi bir kavramhaline gelmiştir. Bu tez , bu gelişmeler bağlamında, kavramın tarihsel arkaplanı vehukuksal çerçevesini incelemeyi ve bu bulgular ışığında Avrupa BirliğiVatandaşlığı'nın , Avrupa siyasi kimliğinin oluşumuna etkilerini analizetmektedir . Bu çalışmada , Avrupa Birliği Vatandaşlığı siyasi kimliğin bir formuolarak anılmış ve bu siyasal kimliğin de vatandaşlar ile siyasi kişilik -AvrupaBirliği- arasında doğan ilişkinin sonucu olarak ortaya çıktığı ileri sürülmüştür.Normal koşullar altında kimliği inşa eden ortak unsurlar AB içersinde mevcutbulunmadığından , vatandaşların siyasal kişiliğe bağlanmasında anahtar kavramolarak politik kimliğin varlığı vurgulanmış ve vatandaşlığın Avrupa Birliğiiçerisindeki rolünün politik kimlik inşası için ortak bir zemin teşkil etmek olduğubelirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at evaluating the impacts of European Union Citizenship on thedevelopment process of European political identity. With the introduction ofEuropean Union citizenship upon the ratification of the Treaty of Maastricht, abreath of fresh air has been brought to the ongoing debates and a new form ofcitizenship has taken its place in the literature. The ?workers? right to freemovement ? which was the core of the push for European citizenship, has playeda pioneering role for the rights engendered thereunder. In due course, new rightshave been entitled to the citizens and the scope of these rights has beenbroadened. From the 1950s to the present, EU citizenship has continued itsevolution and, rather than being referred to as a common market citizenship, itbecame a highly political concept during this period. In the context of thesedevelopments, this thesis view the historical background and the legal frameworkof the concept and, in light of these insights, analyze the impacts of EuropeanUnion citizenship upon the formation of European political identity. In this study,European citizenship has been defined as a form of political identity, whoseemergence , in turn , was a consequence of citizens? relationships with thepolitical entity-European Union- . On account of the inadequacy of the elementsthat constitutes the identity under normal conditions , the existence of the politicalidentity has been emphasized as a the key concept in order to attach the citizensto the political entity and the role of the citizenship has been stated as comprisinga common basis within the EU in order to constitute a political identity.