Construction of 'new worker' in the post 1980 Turkey: An analysis of discourse of TÜRK-İŞ,HAK-İŞ and DİSK
1980 sonrası Türkiye'de 'yeni işçinin' inşası: TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK'in söylemlerinin analizi
  1. Tez No: 277698
  2. Yazar: VOLKAN DELİ
  3. Danışmanlar: DR. FATMA UMUT BEŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1980 ve 2003 yılları arasında Türkiye'de hükümetler ve işverenler tarafından söylemsel ve metinsel olarak biçimlendirilen neoliberal politikalar karşısında Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'in söylemselliği anlamaktır. Bu anlamda, çalışmanın kurumsal çerçevesini Norman Fairclough'un eleştirel söylem analizi ve Laclau ve Mouffe'un söylem kuramı oluşturmaktadır. Bu kuramsal perspektif temelinde, bu çalışma 24 Ocak kararları, 1994 ekonomik krizi, 28 Şubat süreci ve 2001 krizi olarak adlandırılan dört tarihsel an içinde, işçi konfederasyonlarının söylemlerini analiz etmektedir. 1980'den sonra küresel neoliberal düzenin etkisi altında, her bir tarihsel dönem içinde, hükümetler ve Türkiye burjuvazisi çalışma hayatının aktörlerini ve koşullarını yapılandırmak için yeni hegemonik söylemler ve metinler oluşturmuşlardır. Çalışma hayatının bu neoliberal yapılandırılması karşısında, bu emek konfederasyonlarının karşı söylemleri ve metinleri onların hegemonik kapasitelerini anlamamız açısından önem arzetmektedir. Bu bağlamda, bu çalışma, hükümetler, işverenler ve işçi konfederasyonları arasındaki hegemonik ilişkiyi resmetmekte ve 1980 sonrası Türkiye'sinde, bu emek konfederasyonlarının hegemonik kapasitelerinin 'yeni işçinin' bir model olarak inşasını bireyselleşen ve esnekleşen çalışma hayatı içinde engelleyemediğini tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims at understanding the discursiveness of Türk-İş, Hak-İş and DİSK against the neoliberal policies textually and discursively shaped by the governments and employers in the years between 1980 and 2003 in Turkey. In this sense, Norman Fairclough's critical discourse analysis and Laclau and Mouffe's discourse theory constitute the theoretical framework of this study. In this theoretical perspective, this study analyzes discourses of the labor confederations in four historical moments called January 24 measures (1980 coup), 1994 economic crisis, February 28 process and 2001 crisis. In each historical moment, governments and Turkish bourgeoisie have produced new hegemonic discourses and texts in order to construct the actors and circumstances of working life under the influence of the global neoliberal order since 1980. Against this neoliberal construction of working life, texts and counter-discourses of these labor confederations become important in order to understand their hegemonic capacities. In this context, this study portrays the relation among governments, employers and the labor confederations in a hegemonic relation and argues that the hegemonic capacities of these labor confederations could not prevent construction of 'new worker' as a prototype in the individualization and flexibilization of working life in the post 1980 Turkey.