Pullukla çalışmada toprak nemi, ilerleme hızı, yakıt tüketimi arasındaki ilişkilerin ve gerekli gücünün saptanması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 27771
  2. Yazar: MUSTAFA YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL KAYIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
-II- ÖZET yüksek Lisans Tezi Pullukla Çalışmada Toprak Nemi, İlerleme Hızı. Yakıt Tüketimi Arasındaki İlişkilerin ve Teorik Çeki Gücünün Hesaplanması Üzerine Bir Araştırma Mustafa YALÇIN Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr.Birol KAYÎSOGLü 1993, Sayfa: 27 Jüri Jüri Jüri Yrd.Doç.Dr.Birol KAYÎSO?LU Prof.Dr.Selçuk ARIN Doç.Dr.Bülent EKER Bu araştırmada, pullukla toprak islemede toprak koşullarının çalışma performansını etkileme derecesi saptanmıştır. Bu amaçla, farklı zamanlarda ve nem düzeylerinde toprak işlenerek çalışma derinliği, ilerleme hızı ve yakıt tüketimi değerleri ölçülmüştür. Araştırmada elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenebilir: 1. En düşük çalışma hızı 3.04 km/h değeri ile % 1 4.4 nem içeriği ve 38 cm.is derinliğinde, en yüksek çalışma hızı 5.02 km/h değeri ile % î 54 nem içeriği ve 25 cm çalışma derinliğinde elde edilmiştir 2. En yüksek is başarısı 3.61 da/h ile..i 5. -t nem ve 25 cm çalışma derinliğinde, en düşük is başarısı ise 2.P da/h tie“U4.4 nem ve 38 cm.çalışma derinliğinde elde edilmiştir. 3. En yüksek yakıt tüketimi 4.50 l/da ile ”.14.4 nem ve 38 cm çalışma derinliğinde, en düşük yakıt tüketimi ise 1.74 l/da ile % 1 6.5 nem düzeyi ve 28 cm çalışma derinliğinde elde edilmiştir. Topraktaki nem düzeyi pullukla çalışmada yakıt tüketimi, hız, derinlik ve is başarısı gibi performansı belirleyen özellikleri önemli ölçüde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
-III- SUMlfABY A Research on Determination of Correlations among Soil Moisture, Forward Speed and Fuel Consumption and Needing of Theorical Draft Power on Moiboard Plow Mustafa YALÇIN Thrace University Technical Science Institute Department of Farm Machinery Supervisor : Ass.Prof.Dr.Birol KAYÎSÖGLU 1993, Page: 27 Jury : Prof.Dr. Selçuk ARIN Jury : Assoc.Prof.Dr.Bülent EKER Jury : Ass.Prof.Dr.Birol KAYISOGLU In this research, the effects on working performance of the soil conditions were determined on the moiboard plow. In this respect, after the soil had been tilled at different times and. moisture levels, depth, working velocity and fuel consumption were measured. The results of this research are the following: 1. The minumum velocity was found as 304 km/h at 14% moiture and 38 cm depth, the maximum velocity was found as 5.02 km/h at 15.4% moisture and 25 cm depth. 2. The maximum effective work efficiency was calculated as 3-61 da/h at 15.4% moisture and 25 cm depth, the minumum effective work efficiency was calculated as 2.19 da/h at 14.4% moisture and 38 cm depth. 3. The maximum fuel costumption was found as 4.50 1/da at 14.4% moisture and 38 cm depth, the minumum fuel costumption was found as. 1.74 1/da at 16.5% moisture and 28 cm depth. The moisture level in the soil affected significantly fuel consumption, velocity, depth and work efficiency on operating by moiboard plow.