Do they walk the talk: an examination of turkish in-service early childhood teachers' assessment practices
İnandıklarını yapabiliyorlar mı? okul öncesi öğretmenlerinin değerlendirmeye yönelik görüş ve uygulamalarının incelenmesi
- Tez No: 277717
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZA TANTEKİN ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, çalışan okul öncesi öğretmenlerinin, değerlendirmeye yönelik rapor ettikleri görüş ve uygulamalarının, kendi öğretmenlik felsefeleri, uygulamaları, eğitim geçmişleri ve profesyonel geçmişleriyle ilişkilerinin tespitini yapmak amacıyla yürütülmüştür. Ölçek, uygulama izni alınmış 81 okul öncesi eğitim merkezinden 62 tanesinde toplam 200 öğretmene uygulanmıştır. Katılımcılar farklı eğitim ve profesyonel geçmişleri olan ve Ankara'da 3-6 yaş çocuklara eğitim veren eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerden oluşmaktadır.Çalışma sonuçları, okul öncesi öğretmenlerinin değerlendirme görüşleri ve sınıf içerisindeki değerlendirme uygulamaları arasında bir bağ olduğunu; eğitim düzeyi, öğretmenlik yapma tecrübesi ve sınıf içerisindeki öğretmen sayısının öğretmenlerin sınıf içerisindeki değerlendirme görüşlerini ve uygulamalarını etkileyen faktörler olarak göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined Turkish in-service early childhood education teachers? self-reported beliefs and self-reported practices in relation to classroom assessment, to see if there were any relationships among in-service early childhood education teachers? philosophies, their self- reported practices, their educational backgrounds, and their professional backgrounds. A survey method was conducted for his study. Participants consisted of in-service early childhood education teachers from early childhood centers serving children 3 to 6 years located in Ankara, Turkey. Questionnaires were applied to 200 teachers in 62 ECE centers from authorized 81 centers, who represents different educational and professional backgrounds. Results revealed that in-service early childhood education teachers? beliefs are correlated with their classroom practices. Earned educational degree and year of experience in their professions, and number of teaching staff in the classroom were found to be related to their self-reported beliefs as well as their self-reported classroom practices.