Investigation of social-cognitive, emotional and behavioral variables as predictors of self-forgiveness
Kendini affetmeyi yordayan sosyo-bilişsel, duygusal, davranışsal faktörlerin incelenmesi
  1. Tez No: 277716
  2. Yazar: ASLI BUGAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmanın amacı, Hall ve Fincham'ın kuramsal modeline dayanarak bireyin kendini affetmesinde sosyo-bilişsel (kontrol odağı, ruminasyon ve başkalarınca belirlenen mükemmeliyetçilik), duygusal (utanç ve suçluluk) ve davranışsal (telafi edici davranışlar) değişenler arasındaki yapısal ilişkiyi ve bu değişkenlerin kendini affetmedeki katkılarını incelemektir. Araştırmaya, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin 5 fakültesinde okumakta olan 815 (445 kız, 370 erkek) öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada Heartland Affetme Ölçeği, Sürekli Utanç ve Suçluluk Ölçeği, Başkalarınca Belirlenen Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Ruminasyon Ölçeği, Rotter'in İç-Dış Kontrol Odağı Ölçeği- Kısa Form ve Demografik Bilgi Formu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır.Sosyo-bilişsel (başkalarınca belirlenen mükemmeliyetçilik, ruminasyon ve iç-dış kontrol odağı), duygusal (utanç ve suçluluk) ve davranışsal (telafi edici davranışlar) değişkenlerin kendini affetme düzeyini ne ölçüde açıkladığını görmek ve önerilen modeli test etmek amacıyla ile Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) analizi uygulanmıştır. Araştırmada önerilen model YEM analizi sonucuna göre uyum indekslerinin kabul edilebilir değerlerde olduğu ortaya çıkmıştır; ancak model bütün olarak doğrulanmamıştır. Modeldeki anlamlı olmayan ya da çalışmayan üç yol modelden silinerek, yeni bir model elde edilmiş ve tekrar test edilmiştir. Yeni elde edilen modele ilişkin olarak ikinci kez yapılan YEM analizi, ikinci modelin veriye daha iyi uyum sağladığını göstermiştir. Sosyo-bilişsel, duygusal ve davranışsal değişkenler kendini affetmedeki toplam varyansın % 32'sini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to investigate the role of social-cognitive (locus of control, rumination and socially-prescribed perfectionism), emotional (shame and guilt), and behavioral (conciliatory behaviors) reactions toward oneself in predicting self-forgiveness based on Hall and Fincham?s (2005) theoretical model. The sample of this study was composed of 815 (445 female, 370 male) university students attending five different faculty programs at Middle East Technical University (METU). Heartland Forgiveness Scale, Trait Shame and Guilt Scale, Socially-Prescribed Perfectionism Scale, Ruminative Response Scale, The Internal-External Locus of Control Scale and Demographic Information Form were used in data collection.In the current study, structural equation modeling (SEM) was used primarily to test the hypothesized model, integrating the effects of the social-cognitive (locus of control, rumination and socially-prescribed perfectionism), emotional (shame and guilt), and behavioral (conciliatory behaviors) variables as determinants of self-forgiveness.The SEM results indicated that this model provided a good fit to the data in spite of three non-significant paths, including the direct paths from (a) socially-prescribed perfectionism to shame and guilt and (b) locus of control to self-forgiveness. Since some paths appeared to be non-significant, the hypothesized model was trimmed. The result of the trimmed model was surpassed many of the criteria for good fit. Overall, the total variance explained by the finalized model in self-forgiveness was .32.