Myths of oppression in Liz Lochhead and Cherrie Moraga's plays
Liz Lochhead ve Cherrie Moraga'nın oyunlarında baskıcı mitlerin yeniden yazılması
  1. Tez No: 277723
  2. Yazar: İNCİ BİLGİN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÇİLELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu araştırmada batı mitlerinin yansıttığı baskıcı tutumlar ve Britanyalı ve Amerikan çağdaş kadın yazarlardan Liz Lochhead ve Cherrie L. Moraga'nın versiyonlarında bu mitlerin baskıcı kodlarının içeriksel ve yapısal olarak yeniden yazılması incelenmiştir. Lochhead'in İskoç ve feminist, Moraga'nın Meksikalı-Amerikalı ve lezbiyen versiyonları, kendi yazın gelenekleri ve yazarların özgün katkılarıyla ilişkilendirilerek çalışılmıştır. Bu amaçla sömürgecilik sonrası ve feminist yaklaşımlar izlenmiş; Lochhead ve Moraga'nın oyunları incelenirken karşılaştırmalı bir yöntem kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the codes of oppression reflected in western myths and further analyzes the ways these myths are revisited in two contemporary British and American women playwrights?, Liz Lochhead and Cherrie L. Moraga?s, dramatic adaptations and rewritings. In this respect a postcolonial feminist approach and a comparative perspective are adopted in rereading signs of gender, ethnic or racial and hierarchal oppression through the challenging and revolutionary, feminist and Scottish, lesbian and Chicana representations by Lochhead and Moraga, respectively.