From washington consensus to global crisis
Washington uzlaşısından küresel krize
  1. Tez No: 277726
  2. Yazar: İNAN MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GALİP YALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez neoliberalizmde devletin ekonomiye müdahalelerindeki değişen rolüne odaklanmaktadır. Tez , sözde serbest piyasanın ne doğal gelişen bir sürecin ne de çıkarların uyumunun kaçınılmaz bir sonucu olduğunu , ancak bilinçli bir siyasi sürecin sonucu olduğunu iddia etmektedir. Küresel Ekonomik Kriz piyasa ve devletin birbirinden ayrı var olan ve birbirleriye çatışan yapılar oldukları tezlerini çürütecek yeterli kanıtı sağladı ve gösterdi ki, mesele devlet ve piyasa arasındaki ayrım değildir, çünkü kapitalist toplumlarda devlet alternatif olabilse dahi sermaye birikim düzenlemelerine tabidir. Devlet her zaman, özellikle sermayenin çıkarları açısından sermaye birikiminin işleyebilmesi için gereklidir ve neoliberal devlet de bir istisna değildir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the changing modes of state intervention into the economy in neoliberalism. It contends that the so called free market is neither a natural process nor an inevitable result of the harmony of interest, but the result of a deliberate political making process. The global economic crisis provided ample evidence to refute the claim that state and market are separately existing and antagonistic entities and indicates that the issue is not the market or the state, since the state in a capitalist society is equally subordinate to capital, simply providing an alternative mode of regulation of capital accumulation. The state has always been essential for“proper”workings of the market, especially for the interests of capital and the neoliberal state is not an exception