Antecedents and consequences of organizational commitment
Örgütsel bağlılığın öncü değişkenleri ve sonuçları
  1. Tez No: 277727
  2. Yazar: FATIMA BETÜL EKREM DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada örgütsel bağlılığın çeşitli öncül ve sonuç değişkenleriyle ilişkileri incelenmiştir. Bu çerçevede, öncelikle işe ilişkin çeşitli değişkenlerin (iş çeşitliliği, yükselme fırsatı, kurumsal adalet, algılanan örgütsel destek) duygusal, normatif ve devamlılık bağlılığı olmak üzere örgütsel bağlılığın üç boyutu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bunun yanında, örgütsel bağlılığın boyutlarının performansın iki boyutu (görev performansı ve kurumsal performans) ve işten ayrılma niyetini ne şekilde etkilediği araştırılmıştır. Bu amaçlarla, öncelikle 45 kamu kurumu çalışanının katılımıyla bir pilot çalışma gerçekleştirilmiş ve sonrasında ana çalışmada çeşitli kamu kurumlarında çalışan 175 kişilik bir örnekleme anket uygulanmıştır.Çalışmanın sonuçlarına göre, işe ilişkin değişkenler duygusal ve normatif bağlılığı pozitif ve anlamlı olarak yordamakla beraber söz konusu değişkenlerin devamlılık bağlılığı üzerinde anlamlı etkileri olmamıştır. Bu kapsamda duygusal bağlılık; iş çeşitliliği, yükselme fırsatı ve algılanan örgütsel destek tarafından anlamlı olarak yordanmış; normatif bağlılık ise iş çeşitliliği ve algılanan örgütsel destek tarafından anlamlı olarak yordanmıştır. Aracı değişken analizinin sonuçlarına göre algılanan örgütsel destek, kurumsal adalet - duygusal bağlılık ilişkisine kısmi olarak aracılık etmektedir.Bunlara ilaveten, duygusal ve normatif bağlılık işten ayrılma niyetini negatif ve anlamlı olarak yordamakla beraber devamlılık bağlılığının işten ayrılma niyeti üzerinde yordayıcı etkisi bulunmamaktadır. Diğer taraftan, çalışanlara uygulanan anketlerin sonucuna göre örgütsel bağlılığın boyutlarının görev performansı üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı ancak duygusal ve normatif bağlılığın kurumsal performansı pozitif ve anlamlı olarak etkilediği görülmüştür. Buna karşın, örgütsel bağlılığın boyutlarından hiçbiri amirlerin değerlendirdiği performansı anlamlı olarak yordamamıştır. Çalışmanın bulguları, uygulamalar, sınırlılıklar ve ileriye dönük öneriler çerçevesinde daha detaylı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, organizational commitment?s relationship with a number of antecedents and consequences were examined. In more detail, firstly the effects of job characteristics (i.e., job variety, promotional opportunity, organizational fairness, and perceived organizational support) on three dimensions of organizational commitment namely affective, normative, and continuance commitment were examined. Secondly, how these three dimensions of organizational commitment predict two dimensions of performance (i.e., task and contextual performance) and turnover intentions were examined. With these purposes, a pilot study was conducted with the participation of 45 employees and then in the main study questionnaires were administered to a sample of 175 employees working in different public organizations.According to the results of the study, job characteristics significantly and positively predicted both affective and normative commitment in addition to overall commitment but they were not significant predictors of continuance commitment. In more detail, affective commitment was predicted by job variety, promotional opportunity and perceived organizational support while normative commitment was predicted by job variety and perceived organizational support. The results of the mediation analysis revealed that perceived organizational support partially mediated the organizational fairness - affective organizational commitment relationship.Among three dimensions of commitment, affective and normative commitment were found to significantly and negatively predict turnover intentions of employees. On the other hand, none of the three dimensions significantly predicted task performance when self ratings were used but affective and normative commitment significantly influenced self reported contextual performance. However, three dimensions of commitment were not significant predictors of task, contextual or overall performance rated by supervisors. The results of the study, its implications, limitations and directions were future research were discussed in more detail.