Bağımsız denetim ve vergi denetimi dışındaki güvence hizmetleri: Türkiye'deki uygulamalar hakkında bir araştırma
Assurance services other than financial statement audit and tax audit: A study on practices in Turkey
- Tez No: 277761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LERZAN KAVUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bilgi kullanıcılarının güvenilir bilgi ihtiyacı, güvence hizmeti olarak adlandırılan hizmetlerin talep edilmesine neden olmuştur. Pek çok çeşidi olan ve bağımsız denetim hizmetini de içine alan bu hizmetler, işletme ile ilgili finansal ve finansal olmayan bilgilerin kalitesini ve güvenilirliğini arttırmayı amaçlar. Muhasebe meslek mensupları, hem muhasebe ve denetim alanında bilgili ve tecrübeli olmaları hem de kamu yararına çalışan bir meslek faaliyetinde bulunmaları nedeniyle bu hizmetleri vermektedirler.Dünyada, özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde geniş uygulama alanı bulan bu hizmetlerden bağımsız denetim ve vergi denetimi ülkemizde de yaygın olarak verilmektedir. Ancak bunlar dışındaki diğer güvence hizmetleri ülkemizde hem yaygın değildir hem de az bilinmektedir. Bu çalışmada, güvence hizmetlerinin genel esasları, ortaya çıkış nedenleri ve gelişimi ortaya konmuş, güvence hizmetleri ile ilgili düzenlemeler incelenmiş ve ülkemizdeki muhasebe meslek mensuplarının bağımsız denetim ve vergi dışındaki güvence hizmetlerinin bugünkü durumu ve geleceği hakkındaki görüşleri bir araştırma ile tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, tecrübeli meslek mensuplarına bir anket uygulanmıştır. Bu çalışma ile, Türkiye'de güvence hizmetlerinin yaygın olmadığı ve meslek mensuplarının, yasal düzenlemelerin yapılması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi ile bu hizmetlerin yaygınlaşacağına inandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Information users' need for reliable information caused the demand for assurance services. These services, which cover a variety of different services including independent auditing, aim to increase the quality and reliability of financial and non-financial information related to the business entity. Professional accountants provide these services because they have knowledge and experience in both accounting and auditing, and they perform a job with high credibility and for public good.These services have a wide range of application in the world, especially in United States of America. In our country, independent and tax auditing are also common; however other services except for these are neither common nor well-known. In this study, the fundamentals, emergence and developments of these services are explained and regulations related to assurance services are examined. In addition, the opinions of the Turkish practitioners about the present day and prospective situations of these services excluding independent auditing and tax are determined. For this purpose, a survey was conducted on the experienced professional accountants. With this study, it is determined that the assurance services are not widespread in Turkey and that the professional accountants believe that assurance services will become more common if legal regulations are to be made and if the public is to be given information about the matter.