Sosyal Güvenlik Hukukunda rücu davaları
Recourse lawsuits in Social Security Law
- Tez No: 277760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEVİL ALPAGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İş kazası ve meslek hastalığı, işverenin kastı veya sigortalıların sağlığını koruma ve iş güvenliği mevzuatına aykırı bir hareketi sonucu meydana gelmişse, Sosyal Güvenlik Kurumunca sigortalıya veya hak sahiplerine yapılan veya ileride yapılması gereken ödemeler ile bağlanan gelirin başladığı tarihteki ilk peşin sermaye değeri toplamı, sigortalı veya hak sahiplerinin işverenden isteyebilecekleri tutarlarla sınırlı olmak üzere, Sosyal Güvenlik Kurumunca işverene ödettirilir.Ayrıca; iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık, üçüncü bir kişinin kusuru nedeniyle meydana gelmişse, sigortalıya ve hak sahiplerine yapılan veya ileride yapılması gereken ödemeler ile bağlanan gelirin başladığı tarihteki ilk peşin sermaye değerinin yarısı, zarara sebep olan üçüncü kişilere ve şayet kusuru varsa bunları çalıştıranlara ödettirilir.Kurumca sağlanan yardımlar için tazminattan sorumlu olanlara karşı Sosyal Güvenlik Kurumu'na tanınan talep hakkı, Kurum'un rücu hakkı olarak tanımlanmaktadır.Bu çalışmada, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası'nda düzenlenen Kurumun rücu hakkı ve bu hakka dayanılarak açılan rücu davası ayrıntılı olarak incelenmiştir. Konunun daha iyi anlaşılmasını sağlamak amacıyla Yüksek Mahkeme kararları ve doktrindeki görüşlere de çalışmada yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
If a work accident or occupational disease occurred due to employer's intention or insurance holder's action contrary to the legislation on protection of health and labour safety, then the sum of payments which are or will be with the first advance capital value as of the starting date of granted income made by the Social Security Institution to the insurance holder or right holders shall be collected by the Institution from the employer, limited with the amounts that the insurance holder or right holders may request from the employer.Also, if a work accident, occupational disease or sickness is caused due to a fault of a third party, then payments which are or will be with half of the first advance capital value as of the starting date of the income made to the insurance holder or right holders, shall be revoked to the third parties causing the damage or to the employers of such third parties, if they have any faults.This claim of Social Security İnstitution for the insurance benefit provided by the İnstitution against the ones responsible for compensation is defined as ?Recourse Right of Institution?.This study examined in detail the Recourse Right of Institution and Recourse Lawsuits of Institution held in Social Insurance and Universal Health Insurance Code. In order to provide a better understanding of the issue the Supreme Court decisions and the opinions expressed in the doctrine are also included in the study.