Çok partili hayata geçiş sürecinde parti / particilik algısının Türk romanına aksi (1909-1980)
The reflection of political party and partisanship perception on the Turkish novels in the period of the transition to a multi-party system (1909-1980)
  1. Tez No: 277762
  2. Yazar: MEHMET SAMSAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÂZIM YETİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 610
Özet
Bu çalışmada 1909-1960 arası dönemde Türkiye'de kurulan, iktidar veya muhalefet olarak siyasî faaliyet gösteren siyasî partilerin kuruluş, teşkilâtlanış ve kapanış maceralarının 1909-1980 arasında neşredilmiş romanlardaki aksi incelenmiştir. Çalışmaya bir zemin oluşturmak için ?Giriş? kısmında parti kavramı, ?tek parti-çok parti? mukayesesi ve Türk siyasî tarihinde 1960'a kadar kurulan ve romanlarımızda akis bulan partiler hakkında bilgi verilmiştir. İlk bölümde sırasıyla 1908 Meşrutiyet'inden sonra açılan Meclis'te varlık gösteren partilere, parti çatışmalarına ve iktidar-muhalefet ilişkilerine ait yorum ve değerlendirmelerde bulunan romanlar söz konusu edilmiştir. İkinci bölümde Türkiye Cumhuriyeti'nin 1940'a kadarki dönemindeki siyasî partileri, üçüncü bölümde ise çok partili hayata geçişin asıl dönemi olan 1940-1960 yılları arasındaki parti çatışmalarının Türk romanındaki akisleri tartışılmıştır. Son bölüm ise daha önceki bölümlerde adları geçen, siyasî kişilikleri üzerinde yorum ve tespitlerde bulunulan şahsiyetlere ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the reflections of foundation, organization and closure of those political parties, which were founded between 1909 and 1960 and active as a ruling or an opposition party, on the novels published between 1909 and 1980 are discussed. In order to form a basis for the study, the introduction section contains information about the consept of political party, the comparision of ?single-party and multi-party?and also the parties founded until 1960 in the history of Turkish politics and considered in the novels. The first section is the study of those novels which have made evaluations and comments about, orderly, the parties that had made their presence felt in the Assembly set up after the second constitutionalist period, the conflicts of the parties and the relations between the rulership and opposition. At the second section, the political parties of Turkish Republic in the period until 1940, and at the third section, the reflections of the party conflicts - those between 1940 and 1960 which have been the actual years of the transition into the multi-party system - on Turkish novels are handled. And finally, the last section is about the people mentioned before and also commented on whose political personalities in the former sections.