Çok partili hayata geçiş sürecinde (1945-1950) Manisa'da muhalefet
Opposition in Manisa municipality during transition to multi-party system
- Tez No: 590722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJDET BİLGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma, Demokrat Parti Manisa İl ve İlçe Teşkilatlarının kurulmasından, 14 Mayıs 1950 seçimine kadar geçen süre içerisindeki teşkilatlanma, genel ve yerel seçim çalışmalarını kapsamaktadır. Okuyucunun tezin özünü daha iyi kavrayabilmesi için, giriş kısmında siyaset bilim alanında tezle ilgili terminoloji verilmiştir. Çalışma, giriş kısmının ardından III bölümden oluşmuştur.“Çok Partili Yaşama Geçiş Süreci ve Muhalefet Partilerinin Kurulması”isimli I. bölümde, Milli Kalkınma, Demokrat ve Millet Partilerinin kurulmasındaki nedenler, aynı zamanda bu partilerin kuruluşları, program ve tüzükleri ile ilgili konular verilmiştir.“Muhalif Partilerin Manisa'da Örgütlenmesi”isimli II. bölüm, Manisa il ve ilçelerinde muhalif partilerin müteşebbis heyetlerinin isimleri ve kuruluş tarihleri verilerek başlamıştır. Ardından 1946'dan 1950'ye kadar olan Demokrat Parti Kongreleri hakkında ilçe ve il idare heyetlerinin listelerini de içeren detaylı bilgiler verilmiştir.“Manisa'da Muhalif Partiler ve Seçimler”isimli III. Bölümde ise 1946 Yerel Seçimi, 1946 Genel Seçimi, 1949 Ara Seçimi ve son olarak 1950 Genel Seçimi hakkında milletvekilleri listeleri ile birlikte bilgiler verilmiş ve muhalif partilerin bu seçimlerdeki durumu Manisa merkez ve ilçelerini de kapsayacak bir şekilde incelenmiştir
Özet (Çeviri)
The current study covers the organization, national and local election works during the period between the foundation of Democrat Party's Manisa district and municipality organizations and 14 May 1950 national election. In order to help the reader understand the essence of the thesis better, in the introduction part, related terminology in political sciences field is given. The study consists of 3 sections except for the introduction part. In the first section, titled“Transition to the Multi-party System and The Foundation of Opposition Parties”the reasons why National Development Party, Democrat Party and Nation Party were founded were given as well as the information on the foundation of the aforementioned parties, their programs and legislations. The second section, titled“Organization of Opposition Parties in Manisa”starts with providing the names and the foundation dates of the entrepreneur committees of the opposition parties in Manisa city center and districts. It is followed by detailed information about Democrat Party congresses from 1946 to 1950, including the municipality and district committee lists. In the third part, titled“Opposition parties and elections in Manisa”information about 1946 Local Elections, 1496 National Elections, 1949 By-Election and finally 1950 General Election is given along with the list of congressmen, and the status of the opposing parties is investigated, covering their status in Manisa municipality and districts.