Endüstriyel örgütlerde bilgi hizmetleri
Industrial organizations of informations services
  1. Tez No: 277771
  2. Yazar: MEHMET ALİ AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilim ve Teknoloji, Dokümantasyon ve Enformasyon, Information and Records Management, Science and Technology, Documentation and Information
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 369
Özet
Tarihin her döneminde önemini ve yerini koruyan ?bilgi?, ?bilgi çağı? ile birlikte, toplumlara ve organizasyonlara uzun vadede sürdürülebilir ekonomik üstünlük ve rekabet avantajı kazandırma konusunda en önemli kaynak ve güç haline gelmiştir. Bu noktada başarılı olmanın formülü, bilgiyi etkili ve verimli biçimde kullanmaktır. Bilginin anlamındaki derinleşme ve etkisindeki yaygınlaşma, bilginin yenilenebilir ve sürekli olmasının önemini artırmıştır. Buna bağlı olarak ?bilgi üretme? ve ?bilgi yaratma? kavramları yaygın şekilde kullanılmaya başlamıştır. Bu kavramlar, bilgiyi yönetim açısından ele alışın biçimleridir. Bu çalışmada ise, ilk kez dile getirilen ?bilgi geliştirme? kavramıyla, bilginin kendinden yola çıkarak yenilebilme, geliştirilebilme, güncellenebilme ve dönüştürülebilme yetenekleri ortaya konularak, bunların rekabet avantajı ve ekonomik üstünlük sağlama açısından organizasyonlara kattığı etki verilmeye çalışılmıştır. Bu amaç için, teknolojiden de yararlanarak yoğun biçimde bilgiyi kullanan alanların başında gelen endüstri dünyası seçilmiştir. Ancak, araştırma sırasında yaşanan tecrübelerle, özellikle ülkemiz gibi gelişmekte olan ve bilginin öneminin ve anlamının henüz tam anlaşılamadığı toplumlarda, ?bilgi geliştirme? sürecinin benimsenmesi için erken olduğu ve bu sürecin hak ettiği değeri bulmasının zaman alacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The ?knowledge? which keeps its place and importance in every period of history, together with ?knowledge age?, became the most important source and power on providing a long term sustainable economical superiority and competition adventage to the communities and organizations. At this point, the Formula of being successful is the use the knowledge as effective and productive. Specializing in knowledge?s meaning and becoming widespread in its impression increased it?s emphasis of being renewable and continual. Depending on this concepts of ?producing the knowledge? and ?creating the knowledge? started to be used in a widespread manner. These concepts are the forms of handling knowledge in the way of managing it. Here in this study; with the ?knowledge development? concept mentioned for the first time, based on the knowledge itself and by introducing renewability, developability, ability of getting up to date and convertible talents of knowledge, it is tried to exhibit the impression of all these added to organizations in terms of competition perceptive and economical priority. For this aim; also depending on the technology the industrial world which is leading the fields using the knowledge intensively, is chosen. But, with the experiences along the study it is ascertained that; especially in communities which are developing and in which the importance and meaning of knowledge has not been understood yet; like our country, it is being quite early to be adopted for the ?knowledge development? process. Also it is ascertained that it will take time for this process to get worth that it deserves.