Türkiye'deki KOBİ'lerin rekabet gücü ve rekabet üstünlüğü sağlamada kümelenmenin etkisi
The competitive power of the SMES in Turkey and the effect of clustering on gaining competitive advantage
  1. Tez No: 277776
  2. Yazar: DENİZ TİMURÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Türkiye'de KOBİ'lerin Rekabet Gücü ve Rekabet Üstünlüğü Sağlamada Kümelenmenin Etkisi / Deniz TİMURÇİNTürkiye ekonomisinde önemli bir yeri olan KOBİ'ler; günümüzde değişen dünya koşuları çerçevesinde uluslar arası ticarette, ülke içinde ve gelişmiş ve bazı gelişmekte olan ülkelere karşı, giderek zorlaşan rekabet koşullarına ayak uydurabilme, rekabet gücünü artırma ve rekabet edebilirliği sürdürebilme noktasında çeşitli sorunlar yaşamaktadırlar.Bu amaçla; yapılan çalışmada genel olarak rekabet kavramı, KOBİ'lerde rekabet gücü ile rekabet üstünlüğü kavramları ve Kümelenme (Clustering) Modeli incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde söz konusu kümelenme modelinin KOBİ'lere rekabet üstünlüğü sağlamada bir araç olup olmadığı hipotezi oluşturulmuş ve hipotezin test edilmesi için Sıralı Havuzlanmış Probit ve Rassal Etkili Panel Sıralı Probit ekonometrik modelleri kullanılarak ampirik bir çalışma gerçekleştirilmiştir.Çalışmanın sonucunda, Kümelenme modelinin KOBİ'lere rekabet gücü ve üstünlüğü sağlamada etkili olduğunu destekler sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The SMEs which holds an important role in the economy of Turkey, are facing various difficulties in international trade within the frame of the world conditions, keeping up with the competitiveness conditions which are getting difficult against developed countries and some developing countries and in the country, and at the point of sustaining the increase of the power of competitive and competitiveness.For this purpose, the concept of competitiveness, the competitive power of the SMEs and the concepts of the advantages of competitiveness, and the Clustering Model were generally analyzed in the study done. In the last section of the thesis, a hypothesis is formed whether the said clustering model is a tool or not for gaining the advantage of competitiveness to the SMEs and by using Ordered Pooled Probit and Random Effect Panel Probit models to test the hypothesis, an empirical study has been conducted.At the end of the study, results were acquired that the clustering model effectively supported the competitive power to the SMEs and the advantage of competitiveness.