Küresel sanayileşme politikalarının Türk kobilerinin rekabet gücü üzerine etkileri
- Tez No: 172781
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
197 ÖZET Küreselleşmenin etkisiyle sınırların kaldırıldığı, ülkeler arasında ticari ilişkilerin arttığı, uluslararası ticarette karşılaştırmalı üstünlüklerin yerini, rekabet üstünlüğüne bıraktığı günümüzde, ülkelerin rakipleri karşısında pazar paylarını koruyabilmeleri için rekabet güçlerini artırmaları kaçınılmaz olmuştur. Ankara Anlaşması sonucu girilen GB ile küresel rekabet ortamının bir parçası haline gelerek, bu sürece dahil olan Türkiye'de de, rekabetçi avantaj sağlayabilmek için rekabeti geliştirici sanayi politikaları oluşturulmaya başlanmış ve sanayiinin yaklaşık %99'unun KOBİ'lerden oluşması KOBİ'lerin rekabet güçlerini artırmaya yönelik politikaların uygulanmasını gündeme getirmiştir. Bu doğrultuda, KOBİ'lerin özellikleri ve mevcut sorunları üzerinde durarak, rekabet güçlerini değerlendirmeye çalıştığımız bu tez çalışmasında; başlangıç tarihi hakkında ortak bir fikir birliği bulunmayan küreselleşme olgusu XV. yy sömürgeleştirme hareketlerinden, günümüze kadar ki süreç içerisinde; nedenleri, etkileri ve sonuçlarıyla bir bütün içerisinde değerlendirilmiş, ülkelerin içerisinde bulundukları koşullar çerçevesinde belirledikleri sanayii stratejilerinin, KOBİ'lerin rekabet güçlerini etkilemesi nedeniyle, sanayileşmenin tarihsel gelişim süreci içerisinde, AB ve Türk Sanayi yapısının özellikleri, sanayileşme stratejileri, stratejileri uygulama araçları, ile sanayiinin büyük çoğunluğunu oluşturan KOBİ'lerin, rekabet güçlerini etkileyici sorunlarına yer verilmiştir. KOBİ'lerin sorununu değil, ancak rekabet güçlerini etkilemesi nedeniyle; GB- rekabet stratejileri ilişkisine yer verilerek, GB'nin KOBİ'ler üzerindeki farklı etkileri araştırmaya dahil edilmiş ve çalışmanın son bölümde, KOBİ'lerin rekabet güçlerinin artırılması için kimlerin neler yaptığı, neler yapabilecekleri üzerinde durularak, rekabet güçlerinin artırılması için uygulanması gereken politikalar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
198 ABSTRACT In a world, where the national borders lost their importance by the influence of globalization, where international-commerce increased, where competitive dominances, commercially, took place of comparative dominances, it is inevitable that nations should increase their power of competition to save or increase their shares in global markets, against the others. Turkey, which became a part of global competitive environment by the Customs Union Treaty (CU) signed with European Union (EU), has started to create new industrial politics advancing the competition to take advantage. Since the Small and Medium seized Firms (SMSFs (KOBls in Turkish)) occupy the ninety-nine percent of the national industry, Turkey has, primarily, focused on SMSFs to improve their power of competition at international-markets. This study, in which we mentioned the problems and characteristics of the SMSFs and discussed about their power of competition, will consider;. As a whole, reasons, influences and results of globalization concept, on which people don't have a common idea about when it begun, in the period from the colonization movements in XV. century through our time.. How the industrial strategies, which the nations determined according to the conditions in which they are, affect competitive power of SMSFs, in the historical process of industrial development.. ? The structural characteristics of EU and Turkish industries, their industrialization strategies, and instruments to carry out these strategies. In this study, the diverse influences of Custom Union (CU) on SMSFs have been discussed. In conclusion, as we tried to find out who did what for the improvement of SMSFs to adopt to international competition, we suggested some politics on this subject.