Avrupa Toplulukları'nda Ortak Tarım Politikası'nın işleyişi ve Türk Tarım Politikası'nın Ortak Tarım Politikası'na uyumu
- Tez No: 27778
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYYAR AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET 1957'de imzalanan Roma Anlaşmasında Ortak bir Tarım Politikası öngörülmüş ve bu politikanın amaçları Anlaşmanın 39. maddesinde belirlenmiştir. Ortak Tarım Politikasının esas amacı verimliliği artırmak olmakla birlikte, tarımda çalışanların fert başına gelirlerini artırmak, pazarların dengeli hale getirilmesi, ihtiyaçların garanti altına alınması ve uygun bir tüketici fiyatının sağlanması da bu politikanın hedefleri arasındadır. Roma Anlaşmasında yer alan bu hedeflere ulaşılabilmesi için Temmuz 1958'de siresa konferansı yapılmış ve üye ülkelerin o zamanki tarım politikaları ve tarımsal durumları incelenmiştir. Bu incelemelerden sonra Topluluklarda Ortak Piyasa Düzenleri aşamalı bir şekilde oluşturulmaya başlanmıştır. Avrupa Topluluklarında uygulanan çeşitli mekanizmalarla Roma Anlaşmasın'nın 39. maddesindeki hedeflere hemen hemen ulaşılmıştır. Topluluklar tarımsal açıdan kendi kendine yeterli hale gelmiş hatta bazı ürünlerde üretim fazlalıkları sorunu ile karşı karşıya kalmışlardır. Türkiye 14 Nisan 1987de Topluluklara tam üyelik için başvuruda bulunmuştur. Tam üyelik halinde Türkiye de Ortak Tarım Politikası'nın avantajlarından faydalanabilecektir. Fakat Topluluklar ve Türkiye tarımsal açıdan oldukça farklı bir yapıya sahiptirler. Bu yüzden Türkiye'nin tam üyelik öncesi Topluluklar ile birçok konuda uyum sağlaması ve Toplulukların Ortak Tarım Politikasında uyguladığı çeşitli mekanizmaları benimsemesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı Avrupa Topluluklarında Ortak Tarım Politikasının işleyişini inceleyerek, Türk Tarım Politikasının Ortak Tarım Politikasına uyumu için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A common agricultural policy has been stipulated in the Rome Agreement by the Article 39. The main purpose of the common agricultural policy is, in addition to impoving the productivity, to increase the per capita income of the farmenrs, to provide stability in the agricultural market, to secure the supply of the consumer goods and provide a proper market price for the consumers. In July 1958 a conference was held in stresa to determine the agricultural conditions and agricultural policies of member states and the ways to actieve the objectives of the Rome Agreement. After this conference common market systems' hava been developed stage by stage. The objectives that took place in the 39. Article of Rome Agreement have almost been achived through several mechanisms. Member states have become self-sufficient in agriculture some members even developed huge surplus of agricultural products. Turkey applied for a full membership to the European Communities on the date of April 14th, 1987. In case of a full membership Turkey wiil be able to benefit form the advantages of common agricultural policies. But the agricultural struction of Turkey is quite different from that of EC. There fore, Turkey will have to make some adaptations regarding some mechanisms in order to compiy with the conditions of the communities. The main objective of the study to examine the operation of common agricitural policies of the communities and put forward the measures that have to be taken by Turkey to conform to the common agricultural policy of EC.