Bazı nohut çeşitlerinin ( Cicer arietinum L. ) agronomik ve teknolojik karekterleri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 27777
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YÜRÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZ P.u araştırma değişik yerlerden temin edilen 22 adet nohut hat ve çeşidinin bazı agronomik ve teknolojik karakterlerini, bu ka i'uk t or] er aranı ilişkileri incelemek; kışa, Antraknoza (Ascochy- 1. o rfilıiei Pass. T.abr.) dayanıklı, yüksek verimli, kısa zamanda pi'.:ı--i), protein ve yağ oranı yüksek, leblebilik kalitesi iyi, ınol- ı,i ini 1 ı hasara elverişli çeşit ve hatları saptamak amacı ile inr:ff-'| 990-1 991 yıllarında yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; bitki boyu ve ilk baklaları yerden yüksek olup, yatmayan ILC-195, 4N-1024/1, 4N-91/1-3, ICC B304, ICC-5506, ICC-5'1.24, ICC-2106, çeşit ve hatları makinalı hasata uygun bulunmuştur. Antraknuza dayanıklılık ve kışa dayanıklılık gözlem sonuçlar. ? iîöro 4N- 1024/1, ILC-195, Eser 07, ICC-6304, ICC-5566, ICC- r ' ?' 1. ICC -2106, çeşit ve hatlarının Bursa koşullarında kışlık olarak ekilebileceği gözlemlenmiştir. İri taneli çeşitlerin daha uzun sürede piştikleri tespit edilmiş olup, Kütahya Gediz orijinli Kırınızı Nohut en iyi leblebilik kabiliyetine sahip çeşit olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out with 22 strains and varieties of chickpea ( Cicer arietinum I,. ). The objective of this study was to investigate some agronomic and technological straits and their rnlrtl. ion ships in strains and varieties; to determine strains and varieties resistant to winter and antranchnose ( Ascocyhta rabiei pas. s Labs. ), with high yielding, coocking in short time having high protein and oil content, good roasting quality and suitable for mechanical harvesting. According to the results of the study, the strains and va rieties such as TLC-195, 4N-1024/1, 4N-91/1-3, ICC-6304, ICC-5566, 100-4 124 and 100-2106 having tall, unlodging stem and with their first 1 o gum e higher from surface. were found to be suited for m e c ! i ; 1 1 1 i c a 1 h a ı ' v e s t. The. observational results obtained from antrachnose resis tance and wint erhardiness indicated that the strains and varieties 4N-1024/1, ILC-195, Eser 07, 100-6304, ICC-5566, ICC-5124 and ICC- 2106 could be grown in winter under the conditions of Bursa. It was determined that the big-seeded varieties took long time to be cooked and Kırmızı Nohut { Red Chickpea ) originated from Kütahya Gediz, lı a d a good quality as a masted chickpea.