Türk ve Amerikan Hukukukunda zorunluluk hali
The necessity in Turkish law and American Law
- Tez No: 277791
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Zorunluluk halinin ceza hukuku bakımından hem hukuki niteliği hem de koşulları günümüzde de halen tartışma konusudur. Zorda kalış, en az kötünün seçimi, kötüler arasındaki seçim olarak ifade edilen zorunluluk halinin hukuki niteliği hakkında esas itibariyle üç görüş mevcuttur. Bunlardan biri; zorunluluk halini salt bir mazeret sebebi (kusurluluğu etkileyen neden) bir diğeri hukuka uygunluk nedeni, sonuncu görüş ise bazı durumlarda mazeret bazı durumlarda ise hukuka uygunluk nedeni olduğunu kabul eden görüştür.Zorunluluk halinin hukuki niteliğinin teorik olarak açıklanması bakımından sadece mevcut kanuni düzenlemeler değil aynı zamanda karşılaştırmalı hukuk incelemesi yapmanın fayda sağlayacağı düşüncesi ile bu çalışmamızda Amerikan ceza hukuku ile karşılaştırma yapmak istedik. Amerikan hukukunun incelenmesinin amacı ise Kara Avrupa'sı sistemi dışındaki bir ülkedeki düzenleme ve uygulamaları irdelemektir.Böylece çalışmada esas itibariyle hem Türk hukukunda hem de Amerikan hukukunda zorunluluk halinin hukuki niteliği ve koşulları incelenmiş, benzerlikler ve farklar mevzuatla birlikte örnek mahkeme kararlarıyla ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, judicial essence and conditions of necessity are both still controversial issues for criminal law. There are three main views about judicial properties of necessity, which is defined as a being in necessity, a choice of the lesser evil, or a choice of among the evils. The first one treats necessity as a sole excuse, negating or diminishing culpability; the other one treats necessity as a justification whereas the latter treats it either as justification or excuse as the case may be. Our purpose is to compare Turkish Criminal Law to American Criminal Law on the ground of the fact that we consider that it is crucial for explaining the judicial properties of necessity to refer to not only legal regulations, but also to the Comparative Law. The reason for analyzing American Law is to put across the regulations and implementations of a country which differs from the continental European system.In this manner, judicial nature and conditions of necessity for both Turkish Law and American Law are mainly analyzed and similarities and differences between them are tried to put across by assessing references of court cases.