Çağdaş batı ve islam düşüncesinde dinsel kapsayıcılık
Religious inclusivism in modern and islamic thought
  1. Tez No: 277790
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER SADIK YARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu tezde varlığına şahit olduğumuz dinsel çeşitliliğin anlamı, hakikatin kaynağının ne olduğu ve kurtuluşun nasıl gerçekleşebileceği tartışmasında farklı çözüm önerileri olarak ortaya konulan dinsel dışlayıcılık, dinsel çoğulculuk ve dinsel kapsayıcılık şeklindeki kavramsal tasnifin ayrıntılarına girilmiştir. Ayrıca bu tez, bu kavramsal tasnif içindeki dinsel kapsayıcılığın çağdaş batı düşüncesinde nasıl şekillendiğini, hangi kavramlar üzerine bina edildiğini irdelerken diğer taraftan İslam geleneğinde ve çağdaş İslam düşüncesinde dinsel kapsayıcılık olarak nitelendirilebilecek yaklaşımların varlığını ve bu yaklaşıma kaynaklık eden temel düşüncelerin neler olduğunu tartışmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the conceptual classification of religious exclusivism, religious pluralism and religious inclusivism are examined in detail through the discussions on the questions of what is the source of the truth, how the salvation can be achieved, and what is the meaning of religious diversity. This thesis also examines the questions of how religious inclusivenees has been shaped through the development of contemporary western thought and what are the essential concepts of it, while aiming to discuss whether there are approaches which can be identified as religious inclusiveness in Islamic tradition and the contemporary Islamic thought and what are those ideas that can be interpreted as the sources of these approaches.