Nükleer enerjinin Türkiye'de enerji ihtiyacını karşılamadaki rolü
The role of nuclear power in enhancing Turkey's energy demand
- Tez No: 277792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çağımızda dünyanın enerjiye duyduğu ihtiyaç artan nüfusla ve teknolojik gelişmelerle her geçen gün daha da çoğalmaktadır. Ancak bu ihtiyacın karşılanmasında çeşitli sorunlar yaşanmaktadır. Ekonomiklik, enerji üretiminde aranan en önemli husus olmaya devam ederken; çevresel sürdürülebilirlik ve arz güvenliği enerji politikalarında önemli hale gelmektedir. İktisadi, sosyal ve teknolojik açıdan gelişen Türkiye; enerji ihtiyacını karşılamakta zorlanmakta ve özellikle enerji kaynaklarında çeşitliliğe ihtiyaç duymaktadır.Enerji kaynakları içerisinde nükleer enerji, yapısında barındırdığı kendine has özellikleri ile ayrı bir öneme sahiptir. Nükleer santraller, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin enerji kaynaklarında kayda değer bir paya sahiptir ve özellikle bazı ülkelerde üretilen elektriğin büyük kısmını karşılamaktadır. Nükleer santraller teknolojik açıdan gelişmeye devam ederken, dünyanın farklı coğrafyalarına yayılarak ticari ölçekli üretim gerçekleştirmektedir.Hazırlanan bu çalışmada nükleer santrallerin yapısal özellikleri ve var olmalarının önemi üzerinde durulmaktadır. Ayrıca Türkiye'de uzun zamandır kurulması planlanan nükleer santrallerin, yaratacağı etkiler de ele alınmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde enerji kaynakları sınıflandırılarak; dünyada ve Türkiye'de üretim, tüketim ve rezervler yönünden incelenmiştir. Nükleer santrallere ilişkin veriler, reaktörlerin teknolojik açıdan incelenmesi ve nükleer enerji kullanımının eğilimi ayrı bir bölümde toplanmıştır. Son olarak nükleer santrallerin ekonomik yapısı, çevresel etkileri ve arz güvenliği vurgulanmış; bununla birlikte Türkiye'deki gerekliliğine de dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our times, energy need of the world increases due to population growth and technological developments day after day. However, to satisfy this need makes human beings go through various troubles. While affordability keeps being the most salient issue in energy production, environmental sustainability and security of supply have been of importance in energy policy. Turkey, which develops as economic, social and technological aspects, is confronted with difficulties in meeting energy demand, and Turkey especially needs diversity of energy sources.Nuclear power in all energy sources has its own importance in its structure consisting of its unique characteristic features. Nuclear power plants get a significant share from developed and developing countries? energy sources and especially in some countries where it meets a majority of electricity that is produced. While nuclear power plants continue to develop rapidly as technological aspects, the commercial scale production has performed via spreading over different regions of the world.In this study, structural features of nuclear power plants are discussed. In addition, In Turkey, the effects (which are) created by nuclear power plants which has long planned to establish are discussed. In the first part of the study, energy sources are classified and by doing this, this is examined in terms of production, consumption and reserves in the whole world and Turkey. The data on nuclear power plants, nuclear reactors which are examined as a technological and the tendency to use nuclear energy are collected in a separate section. Finally, the economic structure of nuclear power plants, environmental impacts and the security of supply are emphasized and (are) taken attention to its necessity for its being in Turkey.