Sait Faik Abasıyanık'ın eserlerindeki halk edebiyatı unsurları üzerine bir inceleme
A study on folk literature facts of Sait Faik Abasıyanık's literary works
  1. Tez No: 277793
  2. Yazar: MEHMET TUNCER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABDULKADİR EMEKSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu araştırmada; Türk öykücülüğünün önemli yazarlarından Sait Faik Abasıyanık'ın eserleri halk edebiyatı ve halk kültürü unsurları bakımından incelenmiştir. İncelememizde Saik Faik'in halk edebiyatımızdan ne derece yararlandığı, halk kültürü konularının eserlerinde nasıl kullanıldığının ortaya konulması hedeflenmektedir.Çalışmamız girişin yanı sıra üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmamızın amacı, kapsamı, sınırlılıkları ile çalışmamızda izlenen metotlar belirtilmiştir. Birinci bölümde Sait Faik'in hayatı, eserleri ve edebiyat anlayışı üzerinde durulmaktadır. İkinci bölüm yazarın eserlerindeki halk edebiyatı unsurlarının, üçüncü bölüm ise halk kültürü unsurlarının tespiti ve tahliline ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the works of Sait Faik Abasıyanık, who is one of the important writers of Turkish narration, have been analyzed in the aspects of the elements of folk culture and folk literature in them. It is aimed to display how much of our folk culture Sait Faik used in his works and how he did it.This study consists of three episodes apart from the introduction part. In the introduction part the aim of this study, the extend of it, its limitations and the methods used in explaining all these issues are expressed. In the first episode, the life of Sait Faik, his works and understanding of literature are analyzed. The second episode is dedicated to determine the elements of folk literature in the writer?s works, and the third episode is dedicated to determine and analyze the elements of the folk culture.