İnsan hakları ve medya: ABD elit medyasında Türkiye'ye ilişkin insan hakları haberlerinde söylem inşası; The New York Times Gazetesi örneği
Human rights and media: Discourse construction of human rights news related to Turkey in USA elite media ; the case study of The New York Times newspaper
- Tez No: 277802
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YAPAR GÖNENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Çalışma New York Times gazetesinde yer alan Türkiye'ye ilişkin insan hakları haberlerinin söylemsel stratejilerini incelemektedir. Bu amaçla, içerik analizi ve eleştirel söylem analizine tabii tutulan haberlerin, anlamsal makro yapıları ve bölümsel anlamları ile söylemsel stratejileri analiz edilmiştir. Verilerin ışığında haberlerin anlamsal makro yapılarının ve bölümsel anlamlarının Avrupa merkezci zihinsel modelleri yansıttığı tartışılmaktadır. Yanı sıra, New York Times' da kullanılan söylemsel stratejilerin Türkiye'yi Avrupa dışı adlandırmalarla Orta Doğululaştırdığı ve insan haklarının ihlal edildiği bir ülke olarak inşa ve temsil ettiği, bu çerçevede haberlerde Türk kimliğinin Avrupalı (Batılı) kimliğinin `öteki' olarak inşa edildiği üzerinde durulmaktadır.Öte yandan bu çalışma, bir ülkenin uluslar arası insan hakları performans derecesi ile o ülkeye ilişkin insan hakları haberleri arasındaki bağıntıyı açığa çıkartmayı amaçlayan bir ölçek geliştirme girişimini içermektedir. Bu girişim kapsamında İnsan Hakları Performans-Haber Bağıntı Ölçeği geliştirilerek, ölçek New York Times gazetesinde yer alan Türkiye'ye ilişkin insan hakları haberlerine uygulanmaktadır. Bu ölçüm CIRI ve PTS Türkiye insan hakları performans ölçümü verileri ile ayrıştırılmış haklar bazında New York Times haberlerinde yer alan hak bahis sayısının bağıntı (korelasyon) analizine tabi tutulması ile elde edilmiştir. Deneysel bir ölçümleme girişimi olan bu çaba öneri niteliğindedir ve New York Times gazetesinde inşa edilen gerçekliğin Türkiye'ye ilişkin deneyimlenen insan hakları gerçeğini yansıtma kapasitesini tanımlamak ve tartışımak için yararlı veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the discursive strategies of human rights news reports related to Turkey in The New York Times. After a content analysis and critical discourse analysis, semantic macro structures (global meanings), local meanings and discursive strategies are examined. In light of the data, it is argued that semantic macro structures and local meanings of the news texts reflect Eurocentric mental models. Besides that, discursive strategies that have been employed by The New York Times construct Turkey as non European and Middle Eastern country where human rights are violated and Turkish identity as `other? of European identity.On the other hand, this study attempts to form a scale that aims to state correlation between international human rights performance grades of a country and human rights news related to the same country. The scale that is called Human Rights Performance-News Correlation Scale is formed by using CIRI and PTS human rights performance grades of Turkey and human rights news related to Turkey in the New York Times. This is an experimental and tentative attempt that gives useful data to define and discuss the capacity of the New York Times to reflect daily life experienced human rights reality of Turkey.