Türkiye'de muhafazakarlık tartışmalarının gelişimi
The development of the arguments on conservatism in Turkey
- Tez No: 277801
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, muhafazakarlığın Türkiye'de nasıl tanımlandığı konusu incelendi. Her toplumun özgün tarihsel ve toplumsal koşulları içerisinde tanımlanabilecek ve konumlandırılabilecek bir siyaset önerisi olduğu kabul edilen muhafazakarlık, Türkiye'deki belli başlı sosyologlar üzerinden ele alındı. Her düşünürün muhafazakarlık tanımlaması ve anlayışı, söz konusu düşünürün, Türkiye'nin ana değişim siyaseti olarak kabul edilen `Batılılaşarak çağdaşlaşma' siyaseti ve iktidar kadroları ile kurduğu ilişki üzerinden incelendi. Böylece, hem muhafazakarlığın evrensel ve tek bir tanımının neden olmadığı anlaşılır kılındı, hem de Türkiye'deki muhafazakarlık tanımlamalarının siyaset önerileriyle bağlantısı ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the subject of how conservatism is described in Turkey, is analysed. Conservatism as a political proposition, which can be defined and located in every society?s own historic and social conditions, is analysed through the well-known and notable Turkish sociologists. The apprehensions and definitions of all thinkers about conservatism is analysed considering their viewpoints about the ?Civilization by Westernisation? thought, which is accepted as the main social change policy in Turkey, and also considering the thinkers? relationships with the government staffs. Thus, not only the reason why conservatism has no universal definition is clarified, but also the relations between the conservatism definitions and the politics in Turkey, are presented.