Gıda grubu markalarda maskot kullanımının ilköğretim öncesi çocukların marka farkındalığına etkisi üzerine bir pilot araştırma
A pilot study on the effect of mascot usage in food group brands on the brand awareness of the pre-primary school children
  1. Tez No: 277812
  2. Yazar: EDA SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çocuklar gün geçtikçe daha değerli bir hedef kitle olmaktadırlar. Bu sebepten markalar, küçük yaşlardan itibaren çocuklar ile iyi ilişkiler kurmak ve çocukların hayatları boyunca vazgeçemeyecekleri markalar olmak yönünde yoğun çabalar göstermektedir. Özellikle hedef kitlesini çocukların oluşturduğu gıda grubu markalarda kullanılan iletişim dili çocukların ilgisini çekecek şekilde belirlenmektedir. Bu sebeple marka farkındalığı oluşturmak için maskot kullanılması özellikle çocuklara yönelik gıda grubu markalarda oldukça yaygındır.Bu çalışmanın amacı, gıda grubu markalarda maskot kullanımının çocuklardaki marka farkındalığına etkisini saptamaktır. Bu tezde, marka farkındalığı kavramı, çocukların tüketici olarak gelişimi, maskot ve logo kavramları açıklanmış ve maskot kullanımının çocuklardaki marka farkındalığı üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla belirlenen hedef kitle ile birebir görüşme yapılarak bir deney uygulaması gerçekleştirilmiştir. Veriler istatistik yöntemlerle değerlendirilmiştir. Son olarak bulgular yorumlanarak değerlendirme yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur. Pilot bir araştırma olan çalışma, bir ön çalışma niteliğindedir ve sonuçlar genelleştirilmemelidir.
Özet (Çeviri)
Children are increasingly valuable as a target audience. For this reason , the brands have been trying to establish good relationships with the children aiming to become inescapable parts of their lives. The communication language targeting the children groups used in food group brands is especially designed and specified in order to attract the attention of the children. Therefore, using a model to create brand awareness is very common among the food group brands targeting children.The aim of this study is to determine the effects of using mascots in creating brand awareness on children. In this thesis the aspects of ?brand awareness? children raising as consumers, ?mascot? and ?logo? have been defined and explained and it has aimed to determine the effects of using mascots in creating brand awareness on children. The validity of the study has been tried to be obtained through one-on-one interviews that have been arranged as an experiential applications.The data has been evaluated and exploited using statistical methods. As a final process, the various diagnosis have been evaluated and suggestions were made. As a piloting study this experiential work should be considered as a preparation for a furher academic study and shall not be generalized.