Avrupa Birliği'nin Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası ve NATO ile ilişkileri
European Union's European Security and Defense Policy and relationships with NATO
- Tez No: 277823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVANÇ ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Küresel güç olma yolunda ilerleyen Avrupa Birliği için güvenlik ve savunma alanında etkin olmak, Soğuk Savaş sonrası dönemde bir ihtiyaç halini aldı. Bu ihtiyaç dahilinde ortaya çıkan Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası ile Avrupa Birliği, yıllarca Avrupa'nın güvenliğini sağlayan NATO ile aynı alanda buluştu. Bu tez çalışmasında Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'nın NATO ile ilişkileri çerçevesinde ortaya çıkışı ve gelişimi incelendi. Ortaya çıkan soru ise ?Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası ile NATO işbirliği içinde mi hareket ederler yoksa birbirlerine rakipler midir?? oldu. Çalışmanın hazırlanmasında öncelikle anlaşmalar, resmi bildiriler ve resmi belgelerden, sonrasında ise çok sayıda kitap, makale ve konferans metninden faydalanıldı. Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'nın gelişimi Avrupa Birliği-NATO ilişkileri çerçevesinde sunuldu. Ayrıca Avrupa güvenliğinde rol alan bu iki aktörün diğer ilgili yapılarla da ilişkileri incelendi. Son olarak Türkiye'nin Avrupa güvenliğindeki rolüne ve bir NATO üyesi olarak Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası ile olan ilişkilerine değinildi. Ortaya konulan sorunun ışığında iki aktör arasında rekabetten öte bir işbirliği olduğu ve bu yönde çaba sarf ettikleri değerlendirildi. Avrupa Birliği'nin Avrupa güvenliğindeki rolünün NATO ile birlikte devam edeceği ve NATO'nun Avrupa'nın güvenliğindeki konumunu aynı seviyede sürdüreceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Having effective in safety and defense zone of European Union that moves forward on the path of being a global power, has become a need during the period after the Cold War. European Security and Defense Policy along with European Union, which appear within this need, met in the same zone with NATO that provides the security of Europe. Related to this thesis study, occurrence and improvement are examined within the scope of European Security and Defense Policy?s relationships with NATO. And the resultant question becomes the following ?If the European Security and Defense Policy acts in cooperation with NATO or if they are competitors to each others?". First of all the contracts, official notifications and official documents and after lots of books, articles and conference texts are used for the preparation of the study. Improvement of European Security and Defense Policy are presented within the scope of European Union-NATO relationships. Besides the relationships of two agents, which take parts in Europe security, are also examined with other related structures. Lastly Turkey?s role in Europe?s security, the relationships of European Security and Defense Policy as a member of NATO, are referred. In consideration of the introduced problem, it is evaluated that there is cooperation between two agents beyond competition and that they make effort in this direction. It is concluded that European Union?s role in Europe security will continue together with NATO and NATO will maintain its status in Europe?s security in the same level.