Yan flütün tarihi üzerine bir inceleme
An Exploration into the historical development of orchestral flute
- Tez No: 63804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, eski çağlardan günümüze gelerek gelişimini tamamlayıp orkestrada yerini alan yan flüt incelenmiştir. Bu araştırmayı yaparken, flüt öğrencilerimizin hayatının önemli bir yerini kaplayan enstrümanlarını tanıyıp, dünyadaki ve orkestradaki yerini belirleme amaçlanmıştır. Bölüm I'de genel olarak ağaç üflemeli, bakır üflemeli çalgılar ve orkestra içindeki yerleri ele alınmıştır. Bölüm II'de Mısırlılardan bu yana kullanılan ve gelişime uğrayan; uçtan üflenen flütler, flauta ailesi (recorder family) ve yandan üflenen flütler (flute family) olarak iki bölüme ayrılan dünyadaki flüt ailesi ve özellikleri incelenmiştir. Bölüm II'nin, ikinci kısmında ise gelişimini tamamlayıp orkestra içinde yerini alan yan flütün yapısal özellikleri, 1700'lü, 1800'lü, 1900'lü yıllardan günümüze kadar tarihsel gelişimi aşama aşama ele alınmış, orkestrada kullanılan diğer flüt çeşitleri ve özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this thesis study, the flut which have reached its current form by developing since the ancient times is analyzed. The main purpose of this research is to provide the flute students, whom have a devoted significant part of their life to this instrument, with a better understanding of their instrument, its place in the world an in the orchestra. In section I, wooden and copper made instruments and their place in the orchestra has been described. In section II, the flute families which have been used and developed since the ancient Egyptions, and are divided into two groups as end- blown flutes or flauta family (recorder family) and transverse blown (flute family) are studied. In the second part of section II, the structure of the modern orc hestra flute which have completed its evolutions and taken its place in the orchestra is studied together wih the types and structure of other flutes used in the orchestra by considering its development step bu step in 18th, 19th, 20th century.