Turizm sektörünün Makedonya ekonomisindeki yeri ve önemi
Place and importance of tourism sector in economy of Macedonia
- Tez No: 277827
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada giderek önemi artan, birçok disiplinle doğrudan ve dolaylı ilişkisi olan ve ülke ekonomileri açısından önem arz eden turizm sektörünün Makedonya ekonomisindeki yeri ve önemi incelenmiştir.Tezin birinci bölümünde genel olarak Makedonya'nın yapısı ve Makedonya'nın ekonomi yapısı ve gelişimi kapsamında GSYH' sı, istihdam yapısı, dış ödemeler dengesi gibi temel ekonomik göstergeleri incelenmiştir.İkinci bölümde, Makedonya'da turizmin tarihsel gelişimi, turizm potansiyeli olarak doğal ve tarihi çekicilikleri ve Makedonya'nın turizm arzı ve talebi ele alınmıştır. Makedonya'ya olan turizm talebini ise 2000-2008 yılları arasında turist sayıları ve kalış süreleri olmak üzere, turist gönderen ülkelere göre, Makedonya'nın bölgelerine göre ve konaklama türüne göre değerlendirilmiştir.Tezin üçüncü bölümünde turizmin Makedonya GSYH `sı ve istihdamına etkisi, Makedonya'nın 2000-2008 yılları arasında turist gönderen ülkelere göre dış turizm gelirleri ve dış turizm gelirlerinin bölgelere ve konaklama türlerine göre dağılımının yanı sıra turizm sektörünün Makedonya'nın dış ödemeler dengesinde ve ihracatı içindeki yeri ele alınmıştır. Son olarak da Makedonya turizminin SWOT analizi yapılarak Makedonya turizmi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis place and importance of tourism sector in Macedonian economy is analysed. Tourism sector has directly or indirectly relationship with other sectors in economy, also it is the sector whose importance is gradually increasing.In the first part of this thesis, the structure of Macedonia and GNP of Macedonia within the scope of structure and development of Macedonian economy, and also the structure of employment and balance of payments are analysed.In the second part, the evolution of Macedonian tourism, its natural and historical atractions as tourism potentials and supply and demand of Macedonian tourism are discussed. The demand of Macedonian tourism is analysed according to the number of tourists and their accommodation lenght between 2000-2008, to tourist sender countries, to regions of Macedonia and to the accommodation type.In the third part, effects of tourism on Macedonian GNP and employment, Macedonian outside tourism incomes from year 2000 to 2008 compared to tourist sender countries and distribution of external tourism incomes according to regions of Macedonia and accommodation types are analysed. Finally Macedonian tourism is evaluated through SWOT analysis of Macedonian tourism.