Yabancı dil olarak Türkçe ve İngilizce öğretiminde temel düzey dinleme-anlama etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparing basic level listening-understanding exercises in teaching Turkish and English as a foreign language
  1. Tez No: 303816
  2. Yazar: DERYA TUZCU EKEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRAN DİLİDÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Küreselleşmeyle birlikte uluslararası iletişim önem kazanmış ve yabancı dil öğretiminin öncelikli amacı da iletişim yetisinin geliştirilmesi olmuştur. Yabancı bir dilde yeterli ve etkili iletişim kurabilmek için yabancı dil öğretim sürecinde dil kullanımına olanak sağlayan doğal bir ortamın oluşturulması; dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerinin bir bütün olarak ele alınması ve bu becerilere aynı oranda önem verilmesi gerekmektedir. Buna rağmen geçmişten günümüze yabancı dil öğrenme gereksinimlerine/amaçlarına göre şekillenen yabancı dil öğretim yöntemlerinde dinleme becerisi çoğunlukla ihmal edilmiştir. Oysa anadili öğrenim sürecinde çocukların önce anlamsız sesler çıkardığı, iletişime geçemedikleri, önce dinledikleri sonra konuşmaya başladıkları gerçeği yadsınamayacağı gibi, yabancı dil öğretiminde de dinleme-anlamaya yönelik çalışmaların dil öğretiminin başından itibaren yer alması son derece doğaldır. Bu çalışmanın temel amacı da temel düzey yabancı dil olarak Türkçe öğretim sürecinde dinleme becerisine ne oranda yer verildiğini saptamaktır. Bu bağlamda yabancı dil olarak Türkçenin öğretimine katkı sağlamak amacıyla, karşılaştırmalı bir çalışma yapılarak temel düzey kapsamında yabancı dil olarak Türkçe ders kitabı `Yeni Hitit 1 (A1-A2)' ve yabancı dil olarak İngilizce ders kitabı `New Headway Beginner (A1)' ve `New Headway Elementary (A1-A2)'de yer alan dinleme-anlama etkinlikleri Ortak Avrupa Çerçevesi temel alınarak belirlenen ölçütlere göre incelenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with globalling, in our era, international communication has gained importance and thus the first aim of foreign language teaching has been to equip students with communicative competence. In order to communicate effectively and adequately in a foreign language, the students should be provided with real situations in which they would expose to language use and four skills, listening, reading, speaking and writing must be taken as a whole and given equal importance. Nevertheless, from past to present, in foreign language teaching methods, which are shaped according to the aims/requirements of foreign language learning, listening skills have been usually neglected. It is a fact that in the process of mother language acquisition the children stay silent and listen at first and then they start speaking, so it is natural to give place to listening comprehension from the very beginning in foreign language teaching. As the aim of this study is to determine the amount of importance given to the listening skills in Turkish language teaching and to make a contribution to teaching Turkish as a foreign language, a comperative study by taking the Common European Framework of Reference as basis has been done at the basic level (A1-A2) of Turkish as a foreing language course book `Yeni Hitit 1 (A1-A2)? and English as a foreign language course books `New Headway Beginner (A1)? and `New Headway Elementary (A1-A2)? in terms of listening-understanding exercises.