Para politikası bağlamında 2008 küresel krizinin etkileri: Türkiye örneği
The effects of the 2008 global crisis in the context of monetary policy: The case of Turkey
- Tez No: 860071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ SIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
2008 yılında yaşanan küresel kriz, dünya ekonomisinde önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilir. Bu krizin ortaya çıkmasında pek çok faktör etkili olmuştur. Ancak, parasal aktarım mekanizması da bu krize katkı sağlayan önemli bir unsur olmuştur. Parasal aktarım mekanizması, para politikalarının ülke içindeki finansal piyasalara nasıl yansıdığını ifade eder. Küreselleşme süreciyle birlikte finansal piyasalar arasındaki bağlantılar artmıştır. Bu nedenle, para politikalarının ulusal sınırları aşarak diğer ülkelerin iktisadi yapısına etki etmesi kaçınılmaz hale gelmiştir. 2008 krizi öncesi dönemde, ABD'deki faiz oranlarının düşük düzeylerde gerçekleşmesi sebebiyle, ABD'deki yatırımcıların diğer ülkelerdeki yüksek faiz oranlarına yönelmeleri sonucu global likidite artmıştır. 2007 yılında başlayan Mortgage krizi tüm dünyayı etkisi altına alınca bu durum tersine dönmüştür. ABD'de yaşanan mortgage krizi sonrasında, bankacılık sistemi zayıflamaya başlamış ve birçok banka iflas etmiştir. Bu durum ise, küresel finansal sistemi olumsuz yönde etkilemiştir. Bu çalışmanın amacı para politikası uygulamaları bağlamında 2008 küresel krizinin etkilerini Türkiye açısından ortaya koyabilmektir. Çalışmada VAR Analizi, Johansen eşbütünleşme testi ve Granger nedensellik testi kullanılmıştır. Bulgulara göre değişkenler arasında uzun dönemli bir ilişki söz konusu iken, bazı değişkenler arasında da nedensellik anlamında ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The global crisis experienced in 2008 is considered an important turning point in the world economy. Many factors have been effective in the emergence of this crisis. However, the monetary transmission mechanism has also been an important factor contributing to this crisis. The monetary transmission mechanism refers to how monetary policies are reflected in the financial markets within the country. With the globalization process, the connections between financial markets have increased. For this reason, it has become inevitable for monetary policies to cross national borders and affect the economies of other countries. Before the 2008 crisis, due to the low interest rates in the USA, global liquidity increased as investors in the USA turned to higher interest rates in other countries. This situation was reversed when the Mortgage crisis that started in 2007 affected the whole world. After the mortgage crisis in the USA, the banking system began to weaken and many banks went bankrupt. This situation had a negative impact on the global financial system. The aim of this study is to reveal the effects of the 2008 global crisis in terms of Turkey in the context of monetary policy practices. VAR Analysis, Johansen cointegration test and Granger causality test were used in the study. According to the findings, while there is a long-term relationship between the variables, a causal relationship was determined between some variables.