Kesirli bütünleşme ve kesirli eşbütünleşme yaklaşımları:Türkiye'de bütçe açıklarının sürdürülebilirliği üzerine bir uygulama
Fractional integration and fractional cointegration approaches: an application on the budget deficits sustainability in Turkey
  1. Tez No: 277847
  2. Yazar: BURCU KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu tezde, Türkiye'de bütçe açıklarının sürdürülebilirliği 1950-2009 dönemleri için standart birim kök ve eşbütünleşme testlerinin yanı sıra kesirli bütünleşme ve kesirli eşbütünleşme yaklaşımları kullanılarak araştırılmıştır. Analiz 3 temel aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, Türkiye'de bütçe açıklarının sürdürülebilirliği, söz konusu dönemde mümkün olabilecek herhangi bir yapısal kırılmayı dikkate almadan incelenmiştir. İkinci aşamada, 1980 yapısal değişim reformu, 1994 ve 2001 finansal krizleri döneminde meydana gelmiş yapısal kırılmalar analize dışsal olarak ilave edilmiştir. Üçüncü aşama olarak; yapısal kırılmalar, bir ve iki kırılmalı minimum Lagrange Çarpanları testi kullanılarak içsel şekilde belirlenmişlerdir. İstatistiksel olarak anlamlı yapısal kırılmaların bulunmasının ardından, analiz trendten arındırılmış serilerle tekrarlanmıştır. Tüm aşamalar için elde edilmiş sonuçlar, Türkiye'de bütçe açıklarının sürdürülebilir olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the sustainability of budget deficits in Turkey is investigated by using fractional integration and fractional cointegration approaches in addition to standard unit root and cointegration methods for the period 1950-2009. The analysis covers main three stages. In the first stage, the sustainability of budget deficits in Turkey is examined without taking into account any potential structural breaks in the corresponding period. In the second stage, the structural breaks occur during the period of 1980 structural change reform, 1994 and 2001 financial crises are included into the analysis ?exogenously?. As a third stage, the structural breaks are determined ?endogenously? by using minimum Lagrange Multiplier unit root test with one and two breaks. After finding statistically significant structural breaks, the analysis is repeated by using detrended series. The finding results for all stages show that the budget deficits in Turkey are not sustainable.