Kuzeybatı Anadolu'da İlk ve Orta Kalkolitik Çağ geçiş dönemi mimarisi
Early and Middle Chalcolithic Age Transition Period architecture in Northwestern Anatolia
  1. Tez No: 277852
  2. Yazar: BULUT ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ KARUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışması Aktopraklık Höyük yerleşmesinde açığa çıkarılan ve M.Ö. 6. binyıl ortalarına tarihlenen geçiş tabakasının mimari kalıntılarını ele almaktadır. Yerleşmede önceki tabakalarda mevcut olan dörtgen planlı kerpiç mimarinin yerine sözü edilen tabakada yuvarlak planlı çukur tabanlı kulübelerden oluşan bir mimari düzenle karşılaşılması yerleşmenin farklı kültüre sahip bir topluluk tarafından iskan edildiğini düşündürmektedir. Materyal kültür kalıntıları tarafından da desteklenen bu köklü değişimi birebir aynı nitelikte olmasa da Yakın Doğu'dan Balkanlar'a geniş bir coğrafyada izlemek mümkündür. Sözü edilen mimari değişimin daha iyi anlaşılması adına çalışmanın ilk bölümünde mimarlık ve konut kavramının tarihçesi ele alınırken, ikinci ve üçüncü bölümlerde bölgenin o dönemki ve bugünkü çevresel şartlarıyla bölgedeki diğer çağdaş yerleşmeler incelenmiştir. Son bölümde ise çalışmanın odağındaki Aktopraklık Höyük geçiş tabakası mimarisi ile eldeki veriler ışığında varılan sonuçlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study under the title of ?Early to Middle Chalcolithic Transition Phase Architecture In Nortwestern Anatolia? examines the architectural remains of the transitional phase of Aktopraklık Höyük which is dated to the middle of the 6th millenium BC. Excavations revealed that during this phase semi-subterranean circular huts were the dominant residential units instead of quadrilateral mud-brick houses of the earlier phases of the site. Along with the changes seen in the material culture this transformation most probably is an evidence of newcomers with a different cultural entity. It is known that such transformation processes, not necessarily of the same character, were in action in a broad region from the Near East to the Balkans during this period. In order to analyze the change in architecture, a brief history of architecture and house concept is given in the first chapter. Second chapter consists of the prehistoric and modern environmental aspects of the region. Third chapter gives a presentation of the contemporary sites in the region. Final part of this study focuses on the architectural remains of Aktopraklık Höyük transitional phase and the evaluation of data.