Dezenflasyon ortamında Türk bankacılık sisteminin performansı
Performance of the Turkish banking system during disinflation period
- Tez No: 277851
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS SEVAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada 2001 yılından sonra dezenflasyon sürecine giren Türkiye ekonomisinde bankacılık sisteminin performansı incelenmiştir. Bankacılık sisteminde performans göstergesi olarak aktif karlılık kullanılmış ve ilgili bağımsız değişkenlerin performans üzerindeki etkisi saptanmaya çalışılmıştır. Analiz faaliyette bulunan 44 bankanın 2002 ? 2009 dönemine ait çeşitli bankacılık rasyoları üzerinden yürütülmüştür. Analiz ilk olarak bankacılık sisteminin geneline uygulanmış, ardından bankalar fonksiyonlarına göre mevduat ile kalkınma ve yatırım bankaları, mülkiyet esasına göre ise kamu, özel ve yabancı sermayeli şeklinde sınıflandırılarak analize devam edilmiştir. Ülkelerin ekonomik açıdan gelişmişliğini gösterme konusunda bankacılık sektörünün önemli rolü olması nedeniyle, sektörün performansının incelenmesi ve yorumlanmasının geleceğe ait öngörülerde fayda sağlayacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study banking system?s performance in Turkish economy, after 2001 named as disinflation period, is researched. Return on assets (ROA) is taken as a performance indicator in banking system and it is tried to be determined the effects of the related independent variables on performance. The analysis has been carried out through 44 operating banks with several banking ratios for 2002 ? 2009 period. The analysis is firstly applied to general banking system, and after that analysis is continued by classifying banks as deposit, investment and development banks by means of functions and also as public, private and foreign banks by means of property. Because of banking sector has an important role in terms of showing economical developments of countries, it is expected to be beneficial to research and interpret the sector?s performance for foresight.