Küreselleşme bağlamında küresel terör olgusu: 11 Eylül 2001 terör olaylarının yazılı basına yansımaları
A case of global terrorism in the context of globalization: reflections of the 11th September 2001 terrorist attacks in the written media
  1. Tez No: 277865
  2. Yazar: ÖYKÜ BADUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜVEN N. BÜYÜKBAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Kamu Yönetimi, Journalism, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İçerdiği ülkelerin neredeyse tamamı gelişmiş ülkelerden oluşan, hem ekonomik hem teknolojik hem kültürel bazda benzerlikler taşınmasına olanak tanıyan küreselleşme, beraberinde taşıdığı sorunlarla da dünyanın siyasi ve ekonomik değişimine neden olmaktadır. Yeni Dünya düzeni çerçevesinde ise dünyada Batı ve Doğu arasında belirgin bir kutuplaşma yaşanmaktadır. Yine küreselleşmenin sonuçlarından biri olan küresel terör olgusu, 11 Eylül 2001 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşanan saldırılar sırasında daha da pekişmiştir. Bu çerçevede yaşanan olayların hem yazılı hem de görsel basına yansımaları olmuş, olay anı anına televizyon kanalları tarafından izleyiciye verilmiştir.Üç bölümden oluşan bu çalışmada, küreselleşmenin nedenleri araştırılmış, beraberinde getirdiği Yeni Dünya Düzenine değinilmiş, uluslararası iletişim düzeninde yarattığı dengesizlikler irdelenmiş ve kültürel emperyalizm olgusu ele alınmıştır. Çalışmada 11 Eylül 2001 terör olaylarıyla pekişen küresel terör olgusunun nedenleri ve hem dünya hem de Türkiye'ye olan etkileri tartışılmıştır. Öte yandan 11 Eylül 2001 tarihinde yaşanan saldırının basına yansımaları irdelenmiştir. Bu çerçevede Milliyet Gazetesi ve Cumhuriyet Gazetesi'nin olay sonrası bir haftalık süreçte konuya ne kadar yer ayırdıkları ve konuyu ne şekilde işledikleri araştırılmıştır. Çalışma sonucunda, küreselleşme ve küresel terör sebebiyle tek yönlü haber akışının olduğu medyada, gelişmiş ülkelerle ilgili yapılan haberlerin az gelişmiş ülkelerle ilgili yapılan haberlere oranla daha fazla yer aldığı, uluslararası ilişkilerde sözü geçen ülkelerin basında belirgin bir hakimiyeti olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Together with its challenges, globalization, which is followed by leading countries including developed countries mostly, contributes to the political and economic changes worldwide, resulting in global economic, technological and cultural similarities. On the other hand, the New World Order causes a significant polarization between the West and East. The phenomenon of global terrorism, which is one of the consequences of globalization, was strengthened during the terrorist attack upon the United States on September 11, 2001. Events of this attack had widespread coverage both in the written and visual media, bringing instant follow-up of events by the public through television channels.In the three sections of this study, reasons of globalization were investigated, mentioning the New World Order and its imbalances in international communication as well as cultural imperialism. In this study, reasons for global terrorism which considerably appeared on the scene through the attacks on September 11, 2001 and its effects on the world and Turkey were discussed. Media reflection of the September 11, 2001 events was also examined. Within this scope, the extent of coverage of the news published in Milliyet and Cumhuriyet newspapers during a one-week period following the events and their standpoints and manner of portraying the attack were investigated. This study revealed the one-directional flow of news as a result of globalization and global terrorism, more coverage of news from the developed countries, compared to news from underdeveloped countries, and the hegemony of the leading countries in the international relations.