Ergenlikte madde bağımlılığının projektif testler aracılığıyla incelenmesi
Study of adolescent substance abuse with projective tests
- Tez No: 277866
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAYAALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı madde bağımlılığı olan ergenlerin ruhsal işleyişlerini incelemektir. Bağımlılığın ruhsal nedenlerine dair farklı bir bakış açısı getirilmeye çalışılmış, bunu yaparken psikanalitik görüşün nesne ilişkileri kuramından yola çıkılmıştır. Bağımlılığın oluşmasında önemli bir evre olan ergenlik ve onun temel problematiklerinden biri olan ayrılık süreci ele alınacak, maddenin ergenin ruhsallığında doldurduğu yer anlaşılmaya çalışılacaktır. Bu doğrultuda en az bir yıl süreyle bir madde kullanan ve bu maddelere bağımlılık geliştiren ergenlerle madde kullanım öyküsü bulunmayan ergenler düşünce süreçlerine yatırım, dürtü ve duygulanımların işlenmesi ve nesne ilişkileri açısından Rorschach testi aracılığıyla karşılaştırılmıştır. İstatistiksel değerlendirmeler ruhsal işleyişe dair farklılıkları ortaya koymada nispeten yetersiz kalsa da, psikanalitik yoruma dayanan içerik analizleri iki grup arasındaki bazı farklılıkları ortaya koymaya izin vermiştir. Yine de her olgunun kendi bireysel süreci içinde değerlendirilmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the psychological process of the adolescence with drug addiction. There has been trying to bring a different perspective about psychological couses of dependence, in so doing has set off from the object relations theory of psychoanalitic view. In this respect, the adolescence who use a substences for at least a year and develops dependence on these substences are compared to those who has no history about drug use, in terms of making investment to intellectual processes, working over drives and affects and object relations via the Rorschach test. Although the statistical evaluations are partly insufficient to show the differences about psychological proses, the content analyses that are relied to psychoanalytic interpretations allow to show some differences. However, it can be said that it will be helpful to evaluate each case in terms of its individual processes.