İzmir Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsasının İMKB-30 hisse senedi endeksine etkilerinin araştırılması
The impact of Turkish derivatives exchange on İMKB-30 index in Istanbul Stock Market
- Tez No: 277868
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT SARIKOVANLIK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
 - Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türkiye'de vadeli işlemler 2005 yılında İzmir Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nın açılmasıyla başlamıştır. Bu çalışmanın amacı İzmir Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nda işlem gören İMKB-30 endeks futures sözleşmelerinin işleme başlamasıyla, İMKB-30 endeksinin volatilitesinde herhangi bir değişiklik olup olmadığının araştırılmasıdır. Bunun için 26 Haziran 2002 ve 30 Haziran 2008 tarihleri arasındaki İMKB-30 endeksinin günlük kapanış getirileri veri olarak kullanılmıştır. Çalışmada ARCH ailesi modellerinden EGARCH modeli kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organized derivative markets started in Turkey when Turkish Derivatives Exchange was established in 2005. The aim of this study is to empirically investigate how IMKB-30 index futures contracts traded in the Turkish Derivatives Exchange affect the IMKB-30 index?s volatility. The daily closing return of IMKB-30 index is used for the period beginning on 26 June 2002 and ending on 30 June 2008. EGARCH model from the ARCH family models is used to examine the impact of futures trading on price volatility in the underlying spot market