Gelişmekte olan piyasalarda finansal gelişme ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye örneği
The relationship between financial development and economic growth in emerging markets: A case study for Turkey
  1. Tez No: 277871
  2. Yazar: REŞAT CAN AKKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Çalışmamızın temel konusu 1989-2010 döneminde Tükiye'de finansal gelişme ekonomik büyüme ilişkisinin araştırılmasıdır. Finansal gelişme ekonomik büyüme ilişkisinin arkasındaki teorik temelleri oluşturan literatürden ayrıntılı biçimde bahsedilen çalışmamızda; ülke özelinde ve ülkeler genelinde konu ile ilgili yapılan birçok ampirik çalışmaya da yer verilmiştir. İncelediğimiz dönemin 1989-2010 yılları arasındaki süreci kapsaması; Türkiye açısından bu ilişkinin finansal entegrasyon sürecindeki gelişiminin irdelenmesi açısından önem taşımaktadır. Çalışmamızda Türkiye'de finansal sistemi oluşturan bileşenlerin bu süreçteki gelişimleri ayrıntılı biçimde ele alınmış; finansal entegrasyonun finansal gelişme ekonomik büyüme ilişkisi açısından sonuçları çeşitli grafik ve tablolar yardımıyla analiz edilmiştir. Uygulama bölümünde Türkiye için 1989-2010 döneminde finansal gelişme ekonomik büyüme ilişkisi arasındaki nedensellik ilişkisi araştırılmış; Granger nedensellik testinin kullanıldığı bu analiz sonucunda ekonomik büyümeden finansal gelişmeye doğru ?talep takipli? bir nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of our study is to examine the relationship between financial development and economic growth in Turkey between the years 1989-2010. In order to make a proper interpretation the theoretical and empricial background which lies behind the literature is examined in a very detailed way. By our research the 1989-2010 period also provides us to explicate the effects of the financial integration on the relationship between financial development and economic growth in Turkey. In this process the changes in the components of the Turkish financial system is monitored with the help of some tables and graphs. In the empricial part of our study the Granger causality test is used to determine the direction of the causality between financial development and economic growth. As a result we obtain a ?demand following? Granger causality from economic growth to financial development for this period in Turkey.