Tedarik zincirinde dengeli performans kartı yaklaşımı
Balanced Scorecard approach in supply chain
  1. Tez No: 277870
  2. Yazar: SELİN ÖZBAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Tedarik Zinciri Yönetimi; müşteri memnuniyeti, verimlilik ve rekabet edebilirlik için anahtar bir stratejik sistemdir. Globalizasyon ve kaynak kullanımının artması ile birlikte, işletmeler operasyonları yönetebilmek amacıyla Tedarik Zinciri Yönetimini uygulamaya başlamışlardır. Tedarik Zinciri Yönetim sistemin yaygınlaşması ile birlikte, daha etkin ve verimli bir yönetim için zincirin performansının ölçülmesi ihtiyacı doğmuştur. Ancak, sistemin yapısından dolayı, performans ölçümünün ve yönetimin gerçekleştirilmesi birçok zorluk içermektedir. Zincir içerisinde yer alan tüm işletmeler bir bütün olarak görülmeli ve sistem yaklaşımı gözetilerek performans ölçümünün gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Geleneksel performans ölçüm sistemleri, tedarik zinciri performansı konusunda yetersiz kalırken, Dengeli Performans Kartı çok boyutlu oluşu ve tedarik zinciri performansının ölçülmesine olanak sağlayacak şekilde şekillendirilebildiği için, uygulama çalışması Dengeli Performans Kartı yöntemi ile yapılmıştır. Stratejilerin belirlenmesinin ardından, stratejilere uygun performans ölçütleri anket yöntemi uygulanarak seçilmiş ve tedarik zinciri performansına uygun bir yapı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Supply Chain Management is a key strategic factor for effectiveness, competitiveness, customer satisfaction and profitabality. Because globalization and outsourcing has begun, most of the companies select supply chain and logistics in order to manage their operations. At this point, companies reliazed that the Supply Chain Management needs to be assessed for its performance. But, it is hard to applicate performance management on supply chain because of its nature. Supply chain is a complicated system which includes several different relations with other organization functions.. This study based on Balanced Scorecard as a performance management system on supply chain because of expressing the continuous changing and improving style of supply chain in best way. In application part of this study, Balanced Scorecard approach was applied to a private company. After determining strategies for supply chain as a whole, performance metrics were selected by survey method.