Kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde Zeytinburnu tekstil işçilerinin geleceği
Within the framework of the urban transformation project the future of textile workers in Zeytinburnu
- Tez No: 277902
 - Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT TUNA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
 - Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada; Zeytinburnu'ndaki riskli binaların zemin ve zemin altı katlarında bulunan deri konfeksiyon atölyelerinin Zeytinburnu Pilot Projesi (ZPP) çerçevesinde öngörülen yeni çalışma alanlarına gidip gitmeyecekleri fikrinden hareketle, ortaya çıkacak uyum ve istihdam sorunlarına, meydana gelebilecek değişim ve bu değişimin dinamiklerine ışık tutmayı amaçladık. Bu amaca yönelik olarak, Zeytinburnu ilçe profilini ele aldıktan sonra, meydana gelen sağlıksız ve riskli yapılaşma, göç sorunları sonrasında ortaya çıkan kentsel dönüşüm ihtiyacı ve Zeytinburnu deri konfeksiyon atölyelerinin durumları genel bir şekilde ele alındı. 1992'deki deri tabakhanelerinin taşınmasıyla ortaya çıkan istihdam sorunlarının benzeri bir durumu tekrar yaşanacak mı sorusunun cevabını aradık. Bu bilgilerden hareketle son olarak, çalışma boyunca verilen teorik bilgiler alan araştırması verileri ile karşılaştırmalı bir şekilde ele alınarak deri konfeksiyon atölyelerinin sahiplerinin ve çalışanlarının Zeytinburnu Pilot Projesi hakkındaki görüşlerini değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
In this study, the ground floor and six floors of the buildings at risk Zeytinburnu leather garment workshops in Zeytinburnu Pilot Project (ZPP) will not go to go and just as provided for under the new workspaces, integration and employment problems will arise, which may occur to shed light on the dynamics of change and this change was to. For this purpose, after handling Zeytinburnu district profile, in unhealthy and risky construction, immigration issues and the need for urban transformation occurring after the leather garment workshops Zeytinburnu situations were discussed in a general way. Leather tanneries in 1992, moving to live again is a situation similar to the problems of employment emerging looked for the answer to the question. Starting from this information, finally, during the study period compared with the theoretical knowledge of field survey data by taking a leather garment workshops owners and employees' opinions about the Zeytinburnu Pilot Project were reviewed.