Küreselleşme, yoksulluk ve Türkiye
Globalization, poverty and Turkey
  1. Tez No: 277901
  2. Yazar: VOLKAN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN OKTAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmamızda kapitalizmin yeni evresi olan neo-liberalizmle birlikte dönüştüğü küreselleşme süreci ele alınırken, bu sürecin yarattığı olumsuzluklardan biri olan yoksulluk olgusu açıklanmaya çalışılmıştır. Özellikle son 30 yılda küresel sermayenin giderek güçlenmesi ve finansal yapıda meydana getirdiği değişimler ile iktisadi yapıları etkilediği bu dönemde, yoksulluk ulusal ve uluslararası düzeyde iktisat yazınında sıkça yer almıştır. Yoksulluğun iktisadi yazında ele alınış biçimi, yoksulluk kavramına bakış açısını ortaya koymaktadır. Uluslararası kuruluşların yoksulluğu ele alırken kullandığı tanımlar, ölçüm yöntemleri, çözüm önerileri yoksulluğa kavramsal bakışı ortaya koymaktadır. Bu bakış yoksulluğu söylem haline getirmekte ve çözümü için uyguladığı politikalar, neo-liberalizme çıkış yolunu göstermektedir. IMF ve DB'nın yoksul ülkelere yazdıkları reçetelerde; iktisadi, siyasi ve sosyal yapıların dönüştürülmesi gerektiği yazılıdır. Ancak sunulan bu reçetelerin, her ülke için benzer olması yoksulluğu çözememiş ve derinleştirmiştir. Çalışmamızda bu durum ortaya konulmaya çalışılmıştır.Türkiye'nin küreselleşmeye eklemlenmesini 1980'lere tarihlemek, Türkiye'de bu yıllarda meydana gelen iktisadi ve siyasi yapıların kırılma noktalarının yaşanmasından kaynaklanmaktadır. 1980 yılından başlayarak Türkiye bir dönüşüm sürecine girmiştir. Bu dönüşüm geri dönülmesi mümkün olmayan birtakım sorunları da beraberinde getirmiştir. Yıllarca krizlerle boğuşan Türkiye, IMF'nin ve DB'nın güdümünde uygulamak zorunda kaldığı istikrar programları nedeniyle enflasyon, işsizlik, sosyal yapının bozulması ile mücadele etmiştir. Tüm süreçte Türkiye'de yoksulluk iyice derinleşmiştir. Yoksulluğun çözümü için uygulanan maliye politikaları ise yoksulluğu ortadan kaldırmak yerine yoksulluğu yerleşik bir duruma getirip, yoksulları sadaka alan topluluklar haline getirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study while globalisation, which is considered that it has turned into it with the new phase of capitalism, has been discussed and also poverty phenomenon that is one of the complications has created by the progress, has been tried to be represented. Poverty has frequently come up in economics literature at national and international level especially in the last 30 years of strong increases in global funds and its changes on financial structure and when economic structures have been affected. The treatment of poverty in economics literature states expressly the point of view to the term of poverty. The definitions which is used to define poverty and measurement methods and solutions of international organisations state expressly the conceptual approach to poverty. This approach makes poverty a discourse and the policies implemented for the solution point out a way out to neo-liberalism. In prescriptions which IMF and WB have written for poor countries, it is written that economic, political and social structures need to be changed. However, these prescriptions which are almost the same for all countries haven?t solved the poverty problem but have made it deeper. In our study, this case has been tried to be exposed.Pointing the date of 1980 for Turkey?s joining in globalisation can be explained with the breaking points of economic and social structure which have been occured in that year in Turkey. Since 1980, Turkey has been into a changing process. This also has brought some problems which are irreversible. Turkey, struggling with crises for years, has also struggled with inflation, unemployement, breaking down of the social structure because of the stability programmes which were forced by IMF and WB. The poverty, in Turkey, has grown rapidly in this period. Finacial policies ,which are used to solve the poverty, have made the poverty stable instead of eliminating it and have turned the community into alms takers.