Bayilik sözleşmesinin sona ermesi ve sona ermenin sonuçları
Termination of distribution contracts and the results of termination
  1. Tez No: 277926
  2. Yazar: AYŞE NİLAY ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİBE OKTAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Tezin konusunu, bayilik sözleşmesinin sona ermesi ve sona ermenin sonuçları oluşturmaktadır. Bayilik sözleşmesi çerçeve niteliğinde, sürekli, öyle bir sözleşmedir ki, üretici malların tamamını veya bir kısmını belirli bir bölgede satmak üzere bayie göndermeyi; buna karşılık olarak bayi de, üreticinin dağıtım ağına dâhil olarak sözleşme konusu mal veya hizmeti kendi adına ve hesabına satmak ve bu mal ile hizmetlerin sürümünü artıracak faaliyetlerde bulunmak yükümlülüğünü üstlenir. Bayilik sözleşmesi, Borçlar Kanunu'nda veya diğer kanunlarda unsurlarıyla birlikte düzenlenmediğinden isimsiz bir sözleşmedir.Bayilik sözleşmesi, ölüm, iflas, fiil ehliyetinin kaybı, tarafların karşılıklı anlaşması, olağan ve haklı sebeple fesih ile sona erebilecektir. Bayilik sözleşmesinde üreticinin mal göndermemesi, bayiin alım yükümlülüğüne uymaması, sürümü artırıcı faaliyetlerde bulunmama gibi sebepler, haklı sebep olarak kabul edilebilir. Bayilik sözleşmesinin sona ermesinin taraflar üzerinde bir takım ekonomik sonuçları olacaktır. Tezin son bölümünde sözleşmenin sona ermesinden kaynaklanan sonuçlar ve taraflar üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is the termination of distribution contracts and the results of termination. Distribution contract is a continuous, framework agreement in which the producer party is obliged to send the contract goods or services to the distributor and in return the distributor is obliged to send and increase the sales of the contract goods or services in a definite region at his own name and account.Distribution contracts are not regulated by law. They are innominate contracts by this means. The contract terminates on the grounds of death, bankruptcy, the lost of capacity to act, mutual agreement, termination with notice and termination on fair cause. The reasons such as not sending the contract goods or services to the disributor or not displaying adequate activity in order to increase the sales are examples of fair cause. The termination of the distribution contract has various, distinct and complicated results. The problematic issues which are caused by the termination of the contract have analysed in detail.