Foreign bank participation in emerging markets: Lessons from Citibank case in Turkey
Gelişmekte olan piyasalara yabancı banka katılımı: Türkiye'de Citibank vaka çalışması
  1. Tez No: 277947
  2. Yazar: SİNEM TUBA TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F.N. CAN ŞIMGA MUĞAN, DR. HANDE AYAYDIN HACIÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu alandaki akademik çalışmaların çoğu, gelişmekte olan pazarlara yabancı banka girişlerinin sonuçlarını incelemiştir. Ancak, bugüne kadar yapılan araştırmalarda özellikle yabancı banka girişlerinin yerel bankalara olan etkilerinin üzerinde yoğunlaşılmış ve yabancı bankalar açısından bu durum çok az ele alınmıştır. Söz konusu açığa yönelik olarak bu tez çalışmasında Citibank Türkiye bir vaka çalışması olarak incelenmektedir. Araştırmanın sonuçlarına göre Citibank'ın Türk bankacılık sektöründe varlığı ve büyümesi önemli ölçüde: sahip olduğu mülkiyet avantajına, Türkiye pazarında aktivitelerini daha önce genişleten müşterileri ile olan ilişkilerini korumak amaçlı onları takip etmesine ve Türkiye pazarının sunduğu pozitif dışsallıklara erişimine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
An extensive literature has examined many of the consequences of foreign bank participation in emerging markets. However, research to date has largely focused on the effects of foreign bank participation in domestic banks and yet revealed little about the situation for foreign banks. The thesis, examines Citibank in Turkey as a particular case in order to address this gap. The results show that Citibank?s growth and presence in the Turkish banking sector depends significantly on: ownership advantages related to the bank?s dimensional scale; the need to follow its clients who have already expanded their activities into the Turkish market in order to save their pre-existing relationships; and the access to positive externalities offered by the Turkish market.