Coupling through projective identification: Bridging role of projective identification in the associations among early parenting experience, personality constructs and couple relationship
Eşler arası ilişkilerde yansıtmalı özdeşim: Yansıtmalı özdeşimin, erken dönem uyum bozucu ebeveynlik deneyimleri, kişilik yapıları ve eş ilişkisi arasındaki bağlayıcı rolü
  1. Tez No: 277948
  2. Yazar: F. SEVİNÇ GÖRAL ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜROL FIŞILOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
Bu çalışmada, iki farklı araştırma alanı aracılığıyla, eşler arası ilişkilerde işleyen yansıtmalı özdeşim süreçlerini incelemek amaçlanmıştır. Birinci araştırma alanında, kişinin erken dönem ebeveynlik deneyimleri, kişiliği ve eş ilişkisi arasındaki ilişkiler bağlamında, yansıtmalı özdeşimin bireysel süreçlerine; ikincisinde iki eşin arasındaki benzerlikler ve tamamlayıcılıklar bağlamında, yansıtmalı özdeşimin eşler arasında işleyen dinamiklerine odaklanılmıştır. İlk araştırma alanı için hiyerarşik regresyon analizleri, ikincisi için iki eşin farklı değişkenlerden aldıkları puanlar arasında karşılıklı kısmi korelasyonlar hesaplanmıştır. Bu amaçla önce Paulson Gündelik Yaşam Envanteri, Ayrılma Bireyleşme Envanteri ve Bölme Ölçeği Türkçe'ye çevrilmiş ve psikometrik çalışmaları yapılmıştır. Ana çalışma için birlikte yaşayan 178 heteroseksüel çifte (178 kadın ve 178 erkek) kartopu örnekleme yöntemi ile ulaşılmıştır. Çalışmadaki kişilik değişkenlerini, yansıtmalı özdeşim ile güçlü kuramsal ilişkisi olan ?ayrılma bireyleşme? ve ?bölme savunma mekanizması?; ayrıca ?erken dönem uyum bozucu şemalar? oluşturmaktadır. Young Ebeveynlik Ölçeği, ?erken dönem uyum bozucu ebeveynlik deneyimlerini? ölçmek için kullanılmıştır. Eş ilişkisi değişkenlerini ise ?ilişki doyumu?, ?duygusal bağımlılık? ve ?romantik kıskançlık? oluşturmaktadır.Bulgular, yansıtmalı özdeşimin, kişinin kişiliği ile eş ilişkisi değişkenleri arasında iki yönlü bir role sahip olduğunu göstermiştir. Regresyon analizleri, kişinin çocukluğundaki ebeveynlik deneyimleri, kişiliği ve yetişkinlikteki eş ilişkisi arasında literatüre uygun ilişkiler olduğunu göstermektedir. Karşılıklı kısmi korelasyonlar, iki eş arasındaki benzerlik ve tamamlayıcılıkları ortaya çıkararak yansıtmalı özdeşimin eş ilişkisindeki rolüne ışık tutmuştur. Bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to examine the process of projective identification in the couple relationship by focusing on two areas of investigation: Firstly, how projective identification operates ?within? an individual regarding the associations among early parenting experiences, personality and couple relationship; secondly how projective identification operates between two partners in the couple relationship regarding partners? similarities and complementarities have been focused. Initially, several multiple regressions were run to examine the relationships among the parenting, personality and couple relationship. Afterwards, several intra-class partial pairwise correlations were conducted to reveal similarities and complementarities of the partners regarding their early maladaptive parenting experiences, personality constructs and couple relationship variables. Paulson Daily Living Inventory, Separation-Individuation Inventory and Splitting Scale were translated into Turkish and psychometric studies were conducted. For the main study, 356 participants (178 male and 178 female), who are cohabiting partners to each other, were achieved through snowball sampling method. Early maladaptive parenting experiences of the participants were examined by Young Parenting Inventory. Personality constructs contained ?separation individuation process? and ?splitting defense? as the theoretical correlates of projective identification, and ?early maladaptive schemas? of the individuals. Couple relationship variables were ?relationship satisfaction?, ?emotional dependency? and ?jealousy?. Findings of the study revealed that projective identification has bidirectional relatedness with the personality and couple relationship of the individual. Multiple regression analyses showed theoretically consistent associations among an individual?s parenting experiences, personality and couple relationship. Intra-class partial pairwise correlations showed similarities and complementarities between two partners. Findings were discussed in the light of relevant literature.