Transformational and transactional leadership characteristics of intercollegiate athletes and non-athletes
Üniversite spor takımlarında olan öğrenciler ile takımlarda faaliyet göstermeyen öğrencilerin dönüşümcü ve işlemci liderlik özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 277952
  2. Yazar: AYTUĞ AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SETTAR KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın başlıca amacı, üniversite takımlarında spor yapan öğrencilerile yapmayan öğrencilerin dönüşümcü ve işlemci liderlik özelliklerini belirlemektir.Çalışmanın ikinci amacı, üniversite spor takımlarında spor yapan öğrenciler ileyapmayan öğrencilerin dönüşümcü ve işlemci liderlik özellikleri arasındaki farkıbelirlemektir.Çalışmaya İstanbul bölgesinde kurulmuş yedi ayrı özel üniversiteden 152öğrenci katılmıştır.Verilerin toplanmasında Çok faktörlü Liderlik Anketi LiderFormu (5X- Kısa) Türkçe versiyonu kullanılmıştır. İstatistiksel analiz SPSSProgramı ile gerçekleştirilmiştir.Spor yapan öğrenciler ile spor yapmayan öğrenciler cinsiyet farklılığı, sporaktiviteleri, takım sporculuğu, haftalık antrenman sayıları ve yıllık antrenmandüzeyleri kapsamında kendilerini değerlendirdiklerinde spor yapan örencilerindönüşümcü liderlik alt özelliklerinin yüksek düzeyde olduğu, spor yapmayanöğrencilerin işlemci liderlik özelliklerinin yüksek düzeyde olduğu sonucuçıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine the transformational andtransactional leadership characteristics of intercollegiate athletes and non athletes.The second purpose was to compare transformational and transactional leadershipcharacteristics in athletes and non-athletes.In this study, 152 subjects were selected from seven different universities.Data was collected through Turkish version of Multifactor Leadership Questionnaire(MLQ) - Leader Form (Form 5X-Short).Quantitative statistical analyses using SPSS confirmed the study's first and second hypothesis through and independent samples t-test that the intercollegiateathletes scored statistically higher on the MLQ (Multifactor LeadershipQuestionnaire) 5X-Short than the non-athlete university students. MLQ 5X-Shortscores were subjected to t-test using the athletes gender, sport activity, team membership, weekly exercise days, exercise in yearly based time. The test variableswere transformational and transactional leadership behaviors and subscales of them,the grouping variables were intercollegiate athletes and non-athletes. Two out ofthree Leadership behaviors were statistically significant when comparingintercollegiate athletes and non athletes.