Representation of Nature in D.H. Lawrence's Women in Love and The Plumed Serpent and Virginia Woolf's The Voyage Out and Orlando: A biography
D.H. Lawrence'ın Aşık Kadınlar ve Tüylü Yılan ve Virginia Woolf'un Dışa Yolculuk ve Orlando: Bir Yaşamöyküsü romanlarında doğa anlatımı
  1. Tez No: 277953
  2. Yazar: ŞULE AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARGARET SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma D.H. Lawrence ve Virginia Woolf'un doğa tasvirlerini inceleyerek, yazarların romanlarında birey-doğa ilişkisini ortaya koyar. Öncelikle, bu yazarların doğa kullanımlarını inceleyen çeşitli eleştirmenlerin farklı görüşleri ve bu yazarların doğayı nasıl ele aldıkları genel olarak değerlendirilmektedir. Bu eleştirel genel değerlendirme sonucunda, birey-doğa ilişkisinin bu yazarların doğa kullanımlarının merkezinde yer aldığı doğrulanmıştır. Modernist yazarlar olan D.H. Lawrence ve Virginia Woolf, bireylerin psikolojisiyle ilgilenir. Betimleme açısından farklı yollar izlemelerine rağmen bu yazarlar, birey psikolojisini betimlemek için doğa tasvirleri kullanır ve bu da onların doğaya karşı Romantik hassasiyeti olarak nitelendirilebilir. Lawrence'ın eserlerinde doğa kavramı Woolf'un eserlerine kıyasla daha merkezde olsa da, doğa her iki yazarın da karakter yaratma ve sunumunda çok büyük bir öneme sahiptir. Yarattıkları karakterlerin, doğayla ilişkileri yoluyla saklı kişiliklerini ortaya çıkardıkça ve kendi kişilikleri ile doğa arasındaki bağları keşfettikçe kendilerini gerçekleştirdikleri görülmektedir. Daha açık bir ifadeyle bu çalışma Lawrence'ın Aşık Kadınlar (1920) ve Tüylü Yılan (1926) ve Woolf'un Dışa Yolculuk ve Orlando: Bir Yaşamöyküsü (1928) romanlarında, karakterlerinin psikolojisini kendini gerçekleştirme tecrübeleri ile ilişkili olarak ortaya koymak için Lawrence ve Woolf'un doğayı nasıl betimlediklerini incelemeyi hedefler.
Özet (Çeviri)
The present study lays bare the relationship between nature and the individual in the novels of D.H. Lawrence and Virginia Woolf through an analysis of their uses of natural images. It starts with an overview of the different view points of different critics who have studied these writers? uses of nature and the way these writers treat nature. This critical overview eventually affirmed that the relationship between the individual and nature is central to these writers? uses of nature. Being modernist writers, D.H. Lawrence and Virginia Woolf are both interested in the psychology of individuals. Although they differ in their ways of depiction, they employ natural imagery to depict the psychology of the individuals, which can be defined as their Romantic sensibility toward nature. In both writers, though nature is more central to Lawrence?s works than to those of Woolf?s, nature is of great importance in the creation and representation of characters. Through their contact with nature, their characters experience self-realization as they reveal their hidden selves and as they find ties between their selves and nature. More specifically, this study tries to examine how Lawrence and Woolf depict nature in order to reveal the psychology of characters in relation to their experiencing self-realization in Lawrence?s Women in Love (1920) and The Plumed Serpent (1926) and Woolf?s The Voyage Out (1915) and Orlando: A Biography (1928).