Manyetohidrodinamik denklemlerin kompleks kuaterniyonlarla temsili
Manyetohydrodynamic equations representation with complex quaternions
  1. Tez No: 864917
  2. Yazar: ELİF OLGUN TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TANIŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma, matematiksel fizikte önemli bir role sahip olan kompleks kuaterniyonları kullanarak manyetohidrodinamik (MHD) denklemlerinin etkili bir şekilde temsil edilmesini ve bu temsilin fiziksel anlayışa nasıl katkı sağlayabileceğini araştırmayı amaçlamaktadır. Kompleks kuaterniyonların temel özellikleri incelenmekte ve cebirsel yapısı ile matris temsilleri detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Bu inceleme, MHD denklemlerine geçiş yapmadan önce, kompleks kuaterniyonların doğasını anlamaya yönelik bir giriş sağlamaktadır. Ardından, Manyetohidrodinamik denklemleri ile kompleks kuaterniyonların nasıl ilişkilendirilebileceği tartışılmaktadır. Bu bağlamda, MHD denklemlerini ele alarak elektromanyetik alanlar ve akışkan hareketi arasındaki etkileşimleri açıklanmaktadır. Tezin son kısmı, kompleks kuaterniyonlar kullanılarak MHD denklemlerinin nasıl temsil edilebileceğini gösterir. Bu temsilin, denklemlerin çözümü ve fiziksel yorumlamaları üzerindeki etkilerini tartışılmıştır ve kompleks kuaterniyonların potansiyel uygulama alanlarına vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the efficient representation of magnetohydrodynamic (MHD) equations using complex quaternions, which play an important role in mathematical physics, and how this representation can contribute to physical understanding. The basic properties of complex quaternions are studied and their algebraic structure and matrix representations are discussed in detail. This review provides an introduction to understanding the nature of complex quaternions before moving on to MHD equations. It then discusses how complex quaternions can be related to the equations of Magnetohydrodynamics. In this context, it describes the interactions between electromagnetic fields and fluid motion by considering the M.H.D. equations. The last part of the thesis shows how the M.H.D. equations can be represented using complex quaternions. It discusses the implications of this representation on the solution and physical interpretations of the equations and emphasizes the potential applications of complex quaternions.